Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> На Зелені свята

На Зелені свята

Назва:
На Зелені свята
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,28 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Сценарій уроку
На Зелені свята


На перший літній місяці, припадають Зелені свята (Трійця), якими наші предки віншували буйне пробудження природи. Своє обійстя вони прикрашали живими квітами, пахучими травами та гілочками дерев (клечання). У ці дні люди виходили на лісові галявини, щоб віддячити за буйнотрав'я. На жаль, багато дійств втрачено назавжди, але те, що залишилось ми намагались відтворити у фольклорному віночку "На Зелені свята" для молодшого та середнього шкільного віку.
Фольклорний віночок
Українська світлиця. Бабуся з онуками прикрашають хату: скрізь ставлять квіти в горнятках і глечиках, притрушують підлогу зеленою травичкою, серед якої запашний полин, м’ята, любисток, чебрець. Закінчивши прибирання, бабуся сідає відпочивати на ослінчик, а біля неї – онуки.
І ДІВЧИНКА: Ой, як гарно стало в нашій світлиці!
І ХЛОПЧИК: А яке духмяне повітря від зелені!
БАБУСЯ: Справді, гарно. Це дякуючи Богові, що послав нам таке незвичайне свято. Його не сплутаєш ні з яким іншим. І вам спасибі, що допомогли своїй бабусі заклечати світлицю.
II ДІВЧИНКА: Бабусю, а чому це свято люди по-різному називають?
БАБУСЯ: Трійця, а ще його називають Зелені свята або Святого Духа - найпоетичніше свято, тісно пов'язане з природою. В народі його вважають одним з найбільших свят, після Різдва і Великодня. Прийшло воно ще з дохристиянських часів. Наші пращури пов'язували з Трійцею буяння і живосилля природи, в яку вони свято вірували. Шаною природі були зеленосвятські дійства. Ось і ми сьогодні заклечали ворота, тин, подвір'я, хату, господарські будівлі зеленими галузками дерев: клену, липи, ясену... Триденне святкування пов’язане з Богом отцем (неділя), Богосином (понеділок), Богодухом святим (вівторок).
III ДІВЧИНКА: Бабусю, розкажіть нам, як святкують це свято.
БАБУСЯ: Ну, коли ви в мене такі допитливі онуки, то уважно слухайте. Тиждень перед Трійцею називають Зеленим, а починається він у четвер. Дівчата зранку печуть пироги, коржі, готують яєчню. З полудня плели вінки з конвалій, незабудок, чебрецю, полину і йшли до лісу. Давайте й ми сплетемо віночки та підемо до лісу завивати вінки на берізках.
(Дівчатка у віночках виходять на середину світлиці, а хлопці виносять берізку і ставлять її перед дівчатами). Дівчата завивають вінки на березі – бабуся їм показує як це треба робити – і співають:
Ой, зів'ю вінки та на всі святки,
Ой на всі святки, усі празнички,
Бо в саду весна розвивається,
Дочка батька дожидається:
"Ой, мій батечку, мій голубчику,
Ти прийди сюди хоч на хвилечку,
В мене в тинові під ворітоньки
Синє море все розливається,
Пани-гетьмани із'їзджаються".
БАБУСЯ: Вінки на березі завивали у четвер, а в неділю оглядали їх. Якщо віночок мав свіжий вигляд, то це віщувало добру ознаку, а коли зів'яв - на лиху долю. В одній з пісень так і мовиться:
Пусти мене мати
У гай погуляти
До білої березоньки,
Про щастя спитати...
II ХЛОПЧИК: А що роблять у неділю, на перший день Трійці?
БАБУСЯ: Люди зранку в святковому одязі йдуть до церкви. Дівчата в руках тримають пучечки полину, барвінку, любистку. Після обіду біля церкви, де закопана тичка, заквітчана гіллям і квітами, сходилась молодь. Хлопці і дівчата водять хороводи, співають пісень. (До онуків) - Одягайте віночки, поводимо й ми хороводи та поспіваємо.
(Стають всі в коло, водять хоровод і співають):
Ой там у полі
Береза стояла,
На тій березі
Зозуля кувала.
Чого березо,
Суха, не зелена?
Чого, Ганнусю,
Смутна, не весела?
Ой, як же мені
Веселою бути
Я люблю це свято
Й не зможу забути...
(Після водіння хороводу, всі сідають знову біля бабусі).
II ДІВЧИНКА: Розкажіть нам про Русалчин Великдень.
БАБУСЯ: 3 цим днем на Україні пов'язано багато повір'їв про русалок. Вважалося, що впродовж тижня перед Трійцею вони ходять по землі. А четвер - день, коли ніхто не працював, щоб не розгнівати русалок. Вірили, що вони в цей день виходили з води і дивилися, чи шанують їх люди. Якщо хтось працював, то вони могли наслати шкоду на поле. Жінки в цей день лишали на левадах окрайці хліба, на підвіконнях розкладали гарячі паляниці, щоб їхнім духом русалки були ситі, а також розвішували по деревах полотно, їм на сорочки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: На Зелені свята

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок