Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Навчально-методичні матеріали до уроків вивчення творчості Валерія Шевчука

Навчально-методичні матеріали до уроків вивчення творчості Валерія Шевчука

Назва:
Навчально-методичні матеріали до уроків вивчення творчості Валерія Шевчука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,62 KB
Завантажень:
245
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Урок на тему:
Навчально-методичні матеріали до уроків вивчення творчості Валерія Шевчука


Тема: В. Шевчук «Панна сотниківна». Проблема пошуку душевної гармонії. Образ молодої дівчини, показ її внутрішнього стану. Протиборство в її душі добра і зла.
Мета: дослідити, як автор, поєднуючи життєву правду з фантастикою, розкриває проблему пошуку душевної гармонії; формувати вміння та навички виокремлювати головне у творі та образі дівчини, розвивати мислення учнів; виховувати повагу до літературного твору.
Література: Шевчук В. Вибрані твори. — К., 1989. — С. 241-256; Українці: народні вірування, повір’я, демонологія. — К.: Либідь, 1991, С. 415-418.
Тип уроку: урок-дослідження. Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Давно відомо, що все в художньому творі подається крізь призму авторського сприйняття, через його ставлення до світу. Кожний художній текст несе певну інформацію. На особливості творення впливає дійсність, літературний процес, напрям, рівень розвитку науки, духовності.
Література XX століття характеризується великою увагою до засобів художньої умовності, оскільки їй властиві багатозначність і відсутність остаточної відповіді на запитання. Її характерні риси: інтелектуалізація тексту, інакомовність, логічність викладу, умовність оповіді, дидактика, характерна для притч давньої літератури, не виводиться на передній план, а приховується інакомовністю, подвійність, випробування героїв, герой — шукач істини.
Умовний персонаж діє в умовній ситуації: «Людина прагне сягнути в позабуття, надаючи великого значення ірраціональним станам своєї психіки. Між зовнішнім і внутрішнім світами розвиваються межі й утворюється цілком нова реальність, у якій сон є не менш, а може, й більш важливим за справжню подію» (Зоя Шевчук «Як зустрітися поглядом з «Оком Прірви»).
Чи завжди ми можемо побачити грань між реальним і фантастичним чи романтичним? Самі, мабуть, ні. А от із письменником Валерієм Шевчуком — спробуємо. Що ж чекатиме нас, коли ми ознайомимось із твором В. Шевчука «Панна сотниківна»? Кожен із нас знайде свою відповідь.
III. Активізація опорних знань учнів. —
Які письменники й у яких творах, вивчених раніше, використовували прийом сну? —
З якою метою це робилося?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Риси літературного бароко, необароко (виступ підготовленого учня). (Звернути увагу на те, що ознакою бароко є контрастність, яка виявляється, зокрема, у протиставленні земного й неземного; захоплення ускладненою формою, химерним, дивним. Названі риси розвивалися у відповідних метафорах, символах, алегоріях...)
Ми будемо працювати з текстом і в ході роботи потрібно буде назвати елементи бароко, використані у творі «Панна сотниківна».
2. Приходить весна. Пригріває сонечко. Тане сніг. З-під прілого торішнього листя пробивається підсніжник. Своєю ніжною голівкою він тягнеться до сонця, бо прагне тепла.
Так і людина прагне до світла, душевної гармонії, намагається здобути душевну рівновагу. Прослідкуємо, як це намагалася робити сотниківна, як вели в її душі протиборство дві сили — добро і зло.
3. Робота з текстом «це сталося вночі, коли місяць висів над їхнім високим дахом...» (С. 241).
Після чудового сну, в якому дівчина відчувала себе дитиною, залишився реальний спогад — синець, появу якого вона пояснити собі не могла. Сон був світлий, а синець темний. Отже, непевно, якась темна сила могла залишити його.
І от автор уводить новий образ — юного чорта (С. 242). «Незадовго до цього був пущений на землю юний чорт...» (Повідомлення учня з української демонології про чортів, перетворення їх на коня, хорта і хлопця.) Ці ж відомості використав у своєму творі В. Шевчук. Зачитати уривок, де показано, якою побачив землю юний чорт (С. 243).
Чорт змінював свою зовнішність. Що він відчув, побувавши конем, парубком, вужем, хортом? (Зачитати С. 244). («Його засліпило проміння, злило з головою, і юному чортові здалося, що в нього розірветься від щастя серце»).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: Навчально-методичні матеріали до уроків вивчення творчості Валерія Шевчука

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок