Головна Головна -> Реферати українською -> Сценарії виховних заходів, свят, уроків -> Правила вживання м’якого знака

Правила вживання м’якого знака

Назва:
Правила вживання м’якого знака
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,77 KB
Завантажень:
232
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Урок на тему:
Правила вживання м’якого знака (урок рідної мови в 10 класі)


Тема 1. Правила вживання м’якого знака.
Культурологічна тема. Рідний край. Топонімія Глухівщини.
Мета: повторити і систематизувати знання про правила вживання м’якого знака; вдосконалювати правописні вміння учнів, розвивати усне і писемне мовлення, мислення дітей; виховувати життєву необхідність подальшого вдосконалення і розширення знань з української граматики, з питань історії та культури рідного краю, свідомого ставлення до знань з лінгвокраєзнавства.
Обладнання: схема-опора «Правила вживання м’якого знака», дидактичні матеріали до уроку, портрет К. Тищенка, ТЗН, касета з музичними матеріалами.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання.
На попередніх уроках ми працювали над узагальненням і систематизацією знань з рідної мови. Ваше домашнє завдання містило елементи пошукового характеру, оскільки слід було виписати з фольклорних та художніх творів ті рядки, в яких зустрічаються вивчені раніше орфограми, але ще однією умовою було те, що в них має згадуватися Глухів.
(Учні зачитують виписані тексти).
Фронтальне опитування.—
Про що ми дізнаємося з цих рядків? Чим займалися наші предки?—
З якими орфограмами ви зустрілися у виписаних реченнях?—
А чи знаєте ви, звідки походить знайома з дитинства назва нашого міста?
(Можливі версії: від імені першопоселенця Глуха, від природних умов місцевості — розкинувся на пагорбі, оточений лісами; з польської мови від слова «глоухово» — фортеця).
Останнє тлумачення назви нашого міста дав визначний мовознавець, поліглот, ономаст, наш земляк Костянтин Тищенко (учитель демонструє портрет К. Тищенка). Народився він у місті Глухові, але його рід веде свою історію з с. Уздиця.
Цю власну назву дослідники розглядають як похідну від Єздиці (так раніше звалося це село). А Єздиця походить від російського слова «езд», яке використовувалось для позначення одиниці виміру відстані, яка відповідала 10 верстам.
Чим позначається м’якість приголосних на письмі? Наведіть приклади з домашнього завдання.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель повідомляє тему уроку.
Сьогодні на уроці ми повторимо і систематизуємо матеріал про правила вживання м’якого знака, вдосконалюватимемо писемну грамотність, адже справді висока культура мовлення кожної людини вимірюється не лише вмінням гарно говорити, а й досконалим знанням граматичних норм літературної мови, вмінням правильно, чітко викласти свої думки на папері, розвиватимемо усне і писемне мовлення, поглибимо знання про рідний край.
Відповідно до культурологічної змістової лінії епіграфом уроку стануть слова нашого земляка, тонкого знавця української мови Дмитра Білоуса:
У назвах міст і сіл слова,
В яких щось рідне, таємниче,
В них голос предків ожива
Й сьогодні в рідний край нас кличе.
Воістину пророчими є також слова видатного українського філософа Григорія Сковороди: «Пізнай свій край, себе, свій рід — і ти побачиш свій шлях у житті», які не зайвим буде взяти на озброєння кожному із нас.
III. Робота над матеріалом, що узагальнюється.
1. Слово вчителя.
Багато різних власних назв оточує нас довкіл, серед яких унікальним явищем є назви кожного міста чи села. На уроці ми будемо неодноразово звертатися до топонімів нашого краю, а що це таке — ви дізнаєтесь самі, прочитавши запропонований вам текст (аркуші з текстом лежать на кожній парті).
2. Спостереження над мовним матеріалом.
Топоніми — це власні назви будь-якого об’єкта (вулиці, лісу, гори, міста, річки тощо). Розділ ономастики, що вивчає походження, значення і функціонування топонімів, називається топонімікою.
Топоніми мають велике пізнавальне значення. На карті України географічні назви з’явилися не водночас, їх поява і розвиток пов’язані із загальною історією народу, його культурою, релігією, рівнем суспільних відносин. Потреба в топонімах як своєрідному первинному орієнтирі виникла досить давно і губиться в надрах історії (3 енциклопедії).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Правила вживання м’якого знака

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок