Головна Головна -> Реферати українською -> Сільське господарство -> СТАН ЗРОШУВАНИХ ГРУНТІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗОНІ ДІЇ ІНГУЛЕЦЬКОЇ ЗРОШУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ

СТАН ЗРОШУВАНИХ ГРУНТІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗОНІ ДІЇ ІНГУЛЕЦЬКОЇ ЗРОШУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ

Назва:
СТАН ЗРОШУВАНИХ ГРУНТІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗОНІ ДІЇ ІНГУЛЕЦЬКОЇ ЗРОШУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,86 KB
Завантажень:
242
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
СТАН ЗРОШУВАНИХ ГРУНТІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗОНІ ДІЇ ІНГУЛЕЦЬКОЇ ЗРОШУВАЛЬНОЇ
СИСТЕМИ
У статті узагальнені та обґрунтовані результати дослідження зрошуваних грунтів області в зоні дії Інгулецької зрошувальної системи за 5-9 тури агрохімічного обстеження щодо їх солонцюватості, вмісту в них гумусу та запропоновані заходи щодо покращення їх властивостей і гумусового стану.
In article the results of research of irrigated soils of region in zone of functioning of Ingulets irrigation system during 5-9 rounds of agrochemical examination are generalized and substantiated relatively alkalinity and gumus contents and suggested the measures for improvement their properties and humus condition.
Вступ. На півдні України, де знаходиться й Миколаївська область, зрошення є одним з головних факторів, що забезпечує високі врожаї сільськогосподарських культур. Продуктивність сільськогосподарських культур на зрошуваних землях у нормальні за зволоженням і навіть посушливі роки вища у декілька разів, ніж на суходолі. Але через значний дефіцит в області якісної поливної води відбувається осолонцювання зрошуваних грунтів, яке є фактором зниження їх продуктивності. Особливо це стосується грунтів, де проводиться зрошення мінералізованими водами з підвищеним вмістом натрію (у складі катіонів натрій займає 40-60 %), що має місце на Інгулецькій зрошувальній системі (43 % зрошуваних земель області), поливні води якої містять 0,6-3,6 г/л солей [1, 5]. Окрім загальної мінералізації, ці води мають поганий якісний склад. За співвідношенням основних іонів гідрохімічний склад води за поливний сезон змінюється від хлоридно- сульфатного до сульфатно-хлоридного, натрієво- магнієвого або магнієво-натрієвого, але в основному він характеризується хлоридно- натрієвим складом. Поливні води Інгулецької зрошувальної системи по класу небезпечності осолонцювання належить до ІІ класу - "обмежено придатні" - і використання їх для зрошення допускається лише при обов'язковому застосуванні хімічних меліорантів, що дозволяє підтримувати врожайність сільськогосподарських культур на рівні 85-90 % від вихідної (перший рік зрошення).
Наслідками осолонцювання є пептизація мулу, порушення структури і ущільнення грунтів, руйнування органо-мінеральної частини, підвищення лужності, погіршення водно- повітряних і поживних властивостей грунтів області. Продукти руйнування разом з органічними речовинами переміщуються вниз і на глибині 60-80 см утворюють солонцевий горизонт [2, 4]. Також відмічається негативна дія залишкової солонцюватості на тих грунтах, де тривалий час зрошення не проводиться через розукомплектування та виведення з експлуатації частини гідромеліоративних споруд у період переходу аграрного сектора економіки на ринкові засади господарювання, коли мала місце криза в сільському господарстві та внаслідок його реформування.
Грунти області в зоні дії Інгулецької зрошувальної системи представлені переважно чорноземами південними і темно-каштановими в Жовтневому районі та чорноземами південними в Снігурівському районі [2]. Грунтові води залягають на глибині в декілька десятків метрів, що усуває можливість підвищення їх рівня при зрошенні. Характеризуються ці грунти низькою насиченістю обмінним кальцієм та наявністю увібраного натрію, зниженим вмістом органічної речовини. Поглинання натрію грунтами масиву земель Інгулецької зрошувальної системи відбувається при вмісті натрію в зрошувальній воді більше 20 % від суми катіонів [1]. Під впливом увібраного натрію грунти втрачають дрібногрудочкувату структуру, стають розпиленими. Для них характерна злитність, низька водопроникність, утворення ґрунтової кірки, щільність при висиханні, в'язкість при перезволоженні та низькі запаси вологи, послаблюється активність ґрунтових мікроорганізмів. Усе це призводить до зниження родючості грунтів.
Мета досліджень. Останні 20 років дослідження осолонцьованості та гумусового стану зрошуваних грунтів області в зоні дії Інгулецької зрошувальної системи не узагальнювалися і матеріали досліджень в спеціальній літературі не публікувалися.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: СТАН ЗРОШУВАНИХ ГРУНТІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ЗОНІ ДІЇ ІНГУЛЕЦЬКОЇ ЗРОШУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок