Головна Головна -> Реферати українською -> Сільське господарство -> реферат: ЕКОТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ПРИТРАСОВИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ УГІДЬ У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЕКОТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ПРИТРАСОВИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ УГІДЬ У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ / сторінка 2

Назва:
ЕКОТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ПРИТРАСОВИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ УГІДЬ У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,13 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 

Валовий вміст важких металів визначали на основі азотнокислої витяжки з наступним випаровуванням пероксиду водню, а кількість рухомих форм визначали витяжкою 1н НС1.
Результати досліджень. За результатами досліджень встановлена пряма залежність між забрудненням сільськогосподарських угідь, що прилягають до трас, та їх навантаженням. Найменш забруднені угіддя біля доріг обласного значення. Вздовж цих доріг вміст свинцю у ґрунтах сільськогосподарського призначення менший у 2 - 3 рази. Відповідно завантаженість автошляхів у напрямках Ужгород - Перечин, Мукачеве - Берегове, Берегове - Виноградів у декілька разів менша. Найменш забруднені ділянки біля автошляхів у гірських районах (Хуст - Рахів). Це пояснюється тим, що в гірських умовах міграційні процеси більш інтенсивні й акумуляція свинцю в ґрунтах менша, ніж у низинних районах, а ще чималу частку викидів поглинають лісові насадження.
Аналітичні дослідження показали, що із трьох металів, які ми визначали, не перевищує гранично допустимих концентрацій вміст цинку та кадмію (табл. 1). Проте з кожним роком спостерігається тенденція до їх збільшення. Невтішна ситуація складається щодо вмісту свинцю на автомагістралях з інтенсивним рухом і в місцях скупчення транспорту, тобто біля КПП. Якщо у 2005 році перевищення ГДК спостерігалося лише на пунктах пропуску, то вже наступного його валовий вміст у ґрунтах, прилеглих до автомагістралі Мукачеве - Львів, зріс більш ніж удвоє і становив 45,6 - 50,0 мг/кг на відстані до 50 метрів від полотна дороги. Ще через рік концентрація свинцю зросла до 75,4-78 мг/кг ґрунту і поширилася до ста метрів від дороги (рис. 1). Завантаженість цієї траси складає за добу 1500-2300 одиниць автотранспорту, з яких 30 % - це вантажні автомобілі об'ємом двигунів більше 3000 см3 (табл. 1). Також слід відмітити той факт, що концентрація важких металів не завжди зменшується у міру віддалення від автодоріг. У цій ситуації важливим є швидкість руху автотранспорту. При високих швидкостях автомобіля створюються вихрові потоки повітря, які, в свою чергу, нерівномірно розносяться на різні відстані. Одним із важливих факторів є висота дорожнього полотна відносно площ зайнятих сільськогосподарськими угіддями, а також сила та напрямки переважаючих вітрів, крутизна схилів, водно-промивний режим біля доріг - усе це суттєво впливає на розповсюдження елементів-забруднювачів.
Ще гірша ситуація складається на контрольно-пропускних пунктах Лужанка та Вілок, де за добу перетинає кордон декілька тисяч одиниць автотранспорту. Рух транспорту на КПП дуже повільний, тому кількість викидів набагато більша. Слід врахувати і той факт, що біля КПП багато автозаправних станцій, які, в свою чергу, погіршують екологічну ситуацію, тому протягом трьох років досліджень спостерігалося перевищення допустимих концентрацій свинцю на с.-г. угіддях біля КПП. Особливо погіршилася ситуація на КПП Лужанка у 2007 році, коли вміст валової форми свинцю біля дороги досяг 78,4 мг/кг ґрунту, а при віддаленості від автошляху накопичення свинцю лише дещо знизилося (рис. 1).
Необхідно відзначити, що характер забруднення рослин з атмосферного джерела інший, ніж із ґрунтового. У період інтенсивного росту рослин площа листкової поверхні швидко збільшується, і концентрація металів на ній, як правило, невелика. Положення трохи змінюється наприкінці вегетації, коли асиміляційний апарат уже сформований і осідання забруднювачів на його поверхню носить акумулятивний характер, тоді концентрація металів помітно збільшується. Отже, відбір рослин з метою визначення в них важких металів із притрасових ділянок доцільніше проводити наприкінці вегетаційного періоду. Дані аналізів рослинних зразків, відібраних серед літа, показують, що найбільший вміст важких металів простежується в рослинах, які знаходяться біля найбільш завантажених автотранспортом шляхів (Мукачеве - Львів та КПП Лужанка і Вілок.
Визначення вмісту важких металів дає можливість встановити величину антропогенного забруднення під впливом викидів автотранспорту, що дозволяє провести попередній розрахунок безпечних норм внесення агрохімікатів, визначити зони для вирощування екологічно безпечної сільськогосподарської продукції.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: ЕКОТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ПРИТРАСОВИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ УГІДЬ У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок