Головна Головна -> Реферати українською -> Сільське господарство -> СУЧАСНИЙ СТАН РОДЮЧОСТІ ҐРУНТІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

СУЧАСНИЙ СТАН РОДЮЧОСТІ ҐРУНТІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Назва:
СУЧАСНИЙ СТАН РОДЮЧОСТІ ҐРУНТІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,61 KB
Завантажень:
220
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
ФІЛОНЕНКО Л.Г., к.с.-г.н.,
МОРГУНОВ В.В., ПЕТРЕНКО К.В.
Донецький центр "Облдержродючість", м. Донецьк, Україна
СУЧАСНИЙ СТАН РОДЮЧОСТІ ҐРУНТІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Висвітлено сучасний стан родючості грунтів області. Подається динаміка змін вмісту гумусу, рухомих форм фосфору, калію за тривалий період.
The modern state of fertility of soils of area is reflected. The dynamics of changes of content of gumusu, mobile forms of phosphorus is given, to potassium for protracted period.
За площею і біопродуктивним потенціалом земельного фонду Донецька область є однією з провідних областей країни. Проте тривала нераціональна експлуатація земельних ресурсів без належного врахування ландшафтних і грунтово- кліматичних особливостей, інтенсивний обробіток ґрунтів, високий відсоток посівів просапних культур призвели до посилення деградаційних процесів у ґрунтах, надмірної їх дегуміфікації, значних втрат елементів живлення.
За цих умов небезпечних масштабів набули антропогенне навантаження на агроландшафти, погіршення якості корисних властивостей і функцій ґрунтів. Так, розораність сільськогосподарських угідь у Донецькій області складає 81 %, а розораність земель складає 62,5 %, тоді як у середньому по Україні ці показники складають відповідно 79 % і 57 %. Сільськогосподарська освоєність території області порівняно із земельними фондами країни і провідних країн світу надзвичайно висока.
Основний фонд орних земель області складають чорноземи звичайні середньо- і малогумусні на лесах та лесоподібних породах важкоглинис- того і легкоглинистого механічного складу. Вони займають 1215 тис. га, або 74 % ріллі і мають високу потенційну родючість. Потужність ґрунтового профілю в них становить 65-85 см і більше, а поверхневого гумусованого горизонту 3540 см. Вміст гумусу становить 4,5-6,5 %. У їх еродованих аналогів потужність профілю та гу- мусованість менша, відповідно і родючість нижча [1, 2].
Родючість - здатність грунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі і теплі в достатній кількості для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості ґрунту. У процесі сільськогосподарського виробництва родючість ґрунтів змінюється, і залежно від інтенсивності впливу на ґрунт вона підвищується або знижується [3].
Використання земельного фонду області потребує пильного контролю за станом його родючості. Суцільна агрохімічна паспортизація земель сільськогосподарського призначення розв'язує низку важливих проблем, пов'язаних з грунтово- агрохімічним моніторингом, відновленням родючості ґрунтів, високоефективним застосуванням агрохімікатів, підвищенням продуктивності землеробства та збереженням довкілля.
Агрохімічна паспортизація (моніторинг) ґрунтів здійснюється з 1965 року, з періодичністю раз на 5 років. За 40 років проведено 8 турів агрохімічного обстеження ґрунтів області (табл. 1).
Курс на хімізацію сільського господарства, розпочатий у середині 60-х років, сприяв інтенсивному зростанню обсягів застосування мінеральних та органічних добрив. За 25 років (з 1965 р. по 1990 р.) використання мінеральних добрив у господарствах області зросло з 9 кг до 121 кг поживних речовин на 1 га, або більше, ніж у 13 разів. Водночас майже в 3 рази (з 2,5 т/га до 7,4 т/ га) збільшились обсяги застосування органічних добрив. Комплексне застосування в значних обсягах мінеральних та органічних добрив зумовило підвищення рівня родючості ґрунтів. За цей період було досягнуто стабілізації вмісту гумусу, запаси рухомого фосфору в ґрунті збільшилися вдвічі (з 55 мг/кг до 107 мг/кг), обмінного калію у 1,2 разу (з 142 мг/кг до 169 мг/кг). Завдяки підвищенню родючості ґрунтів урожайність зернових культур зросла в 2,1 разу і склала в 1990 році 35,1 ц/га.
Проте, починаючи з 1991 року, обсяги застосування органічних та мінеральних добрив значно зменшуються, а проведення гіпсування ґрунтів повністю призупинено. Найменший рівень внесення мінеральних добрив на гектар посівної площі - 16 кг/га діючої речовини - був зафіксований у 2000 році.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: СУЧАСНИЙ СТАН РОДЮЧОСТІ ҐРУНТІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок