Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Ефективність дії низькодозового опромінення при формуванні змінених ознак в озимої пшениці

Ефективність дії низькодозового опромінення при формуванні змінених ознак в озимої пшениці

Назва:
Ефективність дії низькодозового опромінення при формуванні змінених ознак в озимої пшениці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,19 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ефективність дії низькодозового опромінення при формуванні змінених ознак в озимої пшениці


Природний мутаційний процес, який відіграє важливу роль в еволюції [1], є також джерелом різної патології. В результаті господарчої діяльності людини величезні території України виявилися під впливом пошкоджуючих антропогенних факторів: забруднення промисловими відходами, отрутохімікатами, добривами, радіоактивними викидами та ін. [4]. Серед них особливо небезпечним є збільшення техногенного радіаційного забруднення оточуючого середовища і радіаційного навантаження на біосферу, що викликає підвищений інтерес учених до біологічних ефектів пролонгованої дії низькоінтенсивного випромінювання [2, 3]. Проблема правильної оцінки радіобіологічних наслідків низькодозового опромінення пов’язана в першу чергу з розумінням механізмів дії малих доз радіації, тих безпосередніх і віддалених ефектів, які вони викликають (Пелевина, Готлиб, Кудряшова и др., 1996).
З метою вивчення ефективності впливу низьких доз радіації на зміну частоти мінливості організмів, в досліді насіння озимої пшениці сортів Донецька 48 та Альбатрос одеський опромінено г-променями в дозах 0,5, 1, 5, 10 і 25 Гр. Рослини першого покоління (М1) вирощено в суцільних посівах на ділянках по 10 м2. Для вивчення змінених ознак у М2, з кожного варіанту М1 відібрано не менш ніж по 500 колосів, насіння з яких вісіяно по сім’ях. Сім’єю вважали покоління з одного колоса. Вивчення мінливості озимої пшениці здійснювали протягом всіх фаз росту і розвитку рослин.
Із збільшенням дози опромінення озимої пшениці в діапазоні 0,5-25 Гр, спостерігається лінійне зростання частоти виникнення змінених ознак. Дія мінімальної дози, що представлена в досліді 0,5 Гр, у порівнянні з контролем, викликає статистично достовірне підвищення кількості змінених форм. Помічено, що частота їх появи у сортів Альбатрос одеський та Донецька 48 перевищує контроль у 2,9 та 7,4 рази. Подальше поступове підвищення доз опромінення від 1 до 5 Гр не викликає стрімкого зростання кількості змінених сімей. Проте поява їх з частотою 5,53±1,02 і 7,24±1,16% у сорту Альбатрос одеський та 4,31±0,92 і 4,04±0,89% у сорту Донецька 48 суттєво перевищує контроль, що складає 1,37±0,51 і 0,41±0,29%, відповідно. Виявлено, що збільшення дози у 10-20 разів від мінімальної викликає достовірне зростання кількості змінених сімей у сорту Альбатрос одеський, частота яких – 7,24±1,16-11,51±1,42%. Такі ж підвищення дози опромінення насіння не спричиняють суттєвого зростання частоти видимих змін рослин сорту Донецька 48, що свідчить про його вищу генетичну стабільність.
Доза 25 Гр виявилася значно ефективнішою за здатності індукувати видимі зміни в поколінні М2 рослин озимої пшениці. ЇЇ дія на повітряно сухе насіння досліджуваних сортів викликає суттєво більшу кількість змінених сімей у порівнянні як з контролем, так і з дією більшості нижчих доз. Так, частота їх виникнення у сортів Альбатрос одеський і Донецька 48 достовірно перевищує контроль і дію мінімальної дози досліду 0,5 Гр в 9,8 та 3,4 рази й 14,9 та 2,0 рази, відповідно.
Дія низьких доз г-променів розширює спектр видимих змінених ознак рослин М2 озимої пшениці, кількість типів яких із зростанням величини дози збільшується. Мінливості зазнають переважно ознаки, що пов’язані з висотою рослин, морфологією й структурою колоса, строками дозрівання зерна. Форми остисті/безості, з високим і низьким стеблом виявлено з частотою, що знаходиться в лінійній залежності від величини дози опромінення та разом з скверхедами, щільноколосими і пізньостиглими зустрічаються у всіх варіантах досліду. Окремі змінені ознаки, такі як короткий (0,20-0,79%), напівостистий (0,20-0,60%), крупний (0,20-1,39%) колос, інтенсивний ріст (0,20-0,40%) і воскова поволока (0,20-1,19%) при опроміненні дозами 0,5, 1, 5, 10, 25 Гр зафіксовано як типові для сорту Альбатрос одеський. Таким характером прояву для Донецької 48 виявилась змінена ознака череззерниця (0,20-0,62%), яка є результатом редукції окремих колосків колоса.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ефективність дії низькодозового опромінення при формуванні змінених ознак в озимої пшениці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок