Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Основні поняття про різання деревини

Основні поняття про різання деревини

Назва:
Основні поняття про різання деревини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,05 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Основні поняття про різання деревини


Для виготовлення з деревини різноманітних виробів потрібна переробка її на напівфабрикати, деталі і вузли. Цей процес здійснюється за допомогою різноманітних інструментів та устаткування.
Якщо процес обробки деревини здійснюється різанням, гнуттям, пресуванням або розколюванням (без зміни її хімічних властивостей), то його називають механічною обробкою деревини.
У деревообробній промисловості найчастіше застосовують механічну обробку деревини способом різання. Розрізняють два способи різання: із зняттям і без зняття стружки. Більш поширений спосіб різання із зняттям стружки: це пиляння, стругання, довбання, свердління, шліфування. Різання без зняття стружки — менш поширений спосіб, але він дає змогу виготовляти такі напівфабрикати, як шпон струганий і лущений для виготовлення клеєної фанери й облицьовування різноманітних деталей з деревини.
Для різання деревини в усіх випадках застосовують різець, що має форму клина (рис. 3, а). У кожного різця є чотири грані: передня, задня (фаска) і дві бічні.
Різання завжди виконується однією з кромок різця, яких у нього є п'ять. Передня кромка утворюється при перетині передньої і задньої граней; її ще називають різальною, бо вона в більшості різальних інструментів (в рубанках, долотах, стамесках та ін.) здійснює процес різання. При перетині передньої грані з бічними утворюються дві бічні кромки. В деяких інструментах ці кромки є різальними (в пилках для поперечного пиляння). Різальну кромку різця ще називають лезом. У різцях розрізняють і дві задні кромки, які утворюються при перетині задньої грані з бічними. Однак ці кромки різальними не бувають.
Різання називається відкритим, якщо за один прохід різець утворює одну поверхню різання, і закритим, якщо за один прохід різець утворює дві або три поверхні різання (наприклад, при вибиранні шпунта передня кромка формує дно, а дві бічні — стінки).
Кути, що утворюються при різанні деревини. Для того щоб відбувся процес різання, різець ставлять під певним кутом до площини різання. При різанні деревини утворюються такі кути (рис. 1, б): передній кут г — між передньою гранню різця і перпендикуляром, опущеним до площини різання в місці дотику різця; задній кут б (кут нахилу) — між задньою гранню і площиною різання; кут загострення в — між передньою і задньою гранями різця; кут різання д — між передньою гранню різця і площиною різання (він складається з двох кутів б і в).
Рис. 1. Різання деревини:
а — елементи різця: 1 — передня грань, 2 — бічні грані, 3 — задня грань; б — кути що утворюються при різанні деревини; v — передній кут, в — кут загострення, д — кут різання, б — задній кут
Величина кутів загострення й різання дуже впливає на силу різання і гладкість поверхні. Тому при різанні деревини треба знати, під яким кутом загострювати різець і під яким кутом ставити його до оброблюваної поверхні.
Для ножів рубанків і доліт кут загострення — 25—35°, для стамесок — 18—25°.
Для стругання твердої деревини і торців кут загострення має бути більшим, ніж для стругання м'якої деревини вздовж або впоперек волокон. Кут різання вибирають залежно від напрямку різання. Оскільки деревина — матеріал неоднорідний, то розрізняють три основні види різання: в торець, вздовж волокон і впоперек волокон.
Різання вздовж волокон (рис. 2, а) в 2—2,5 раза легше, ніж різання в торець; волокна підрізаються і ніби відділяються, не задираючись. Поверхня чиста, а стружка тоненька у вигляді стрічкової спіралі. Різання вздовж волокон позначається значком |. Кут різання беруть 45—48°.
При різанні в торець (рис. 2, б) всі волокна деревини перерізаються, і при цьому відбуваються стискування і зминання волокон. Це найважчий вид різання, одержувана поверхня досить шорстка. Різання в торець позначається значком _[_. Кут різання беруть 30—35°.
Рис. 2. Напрямки різання деревини;
а — різання вздовж волокон, б — в торець, в — поперечне, г — поздовжньо-торцеве, д – поперечно-торцеве, є — поздовжньо-поперечне
При поперечному різанні, коли різець ставлять перпендикулярно до напрямку волокон (рис.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Основні поняття про різання деревини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок