Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Фізико-механічні властивості деревини

Фізико-механічні властивості деревини

Назва:
Фізико-механічні властивості деревини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,33 KB
Завантажень:
515
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Фізико-механічні властивості деревини


Будова деревини
Деревина складається з елементарних клітин, різноманітних за розмірами і формою, міцно зв’язаних між собою. Вона має шарово-волокнисту будову. Уявлення про неї можна отримати, розглядаючи три головних розрізи стовбура: поперечний чи торцьовий 1 (площина розрізу перпендикулярна осі стовбура, радіальний 2 (вздовж стовбура через середину), тангентальний 3 (вздовж стовбура на деякій відстані від серцевини).
На поперечному розрізі серцевина 1 має вигляд темної (чи іншого кольору) плями діаметром 2-5 мм. Вона складається з м’ягких розрихлених тканин і швидко загниває. На радіальному розрізі серцевина має вигляд прямої чи вигнутої вузької стяжки. Кора вкриває дерево і складається із зовнішнього шару 4 і внутрішнього шару – луба 5, який проводить воду з органічними речовинами, виробленими в листках, вниз стовбуром. Кора охороняє дерево від механічних пошкоджень, різких змін температури та інших шкідливих впливів довкілля. Між корою та деревиною розміщений дуже тонкий, невидимий неозброєним оком шар – камбій 7. Він складається з живих клітин, які протягом усього періоду росту відкладають елементи (клітини) у бік деревини і в бік кори.
Завдяки цьому дерево росте. Деревина місцевого походження переважно має світлий колір. При цьому в одних порід вся маса деревини одного кольору (вільха, береза, граб тощо), у інших - центральна частина має темніший відтінок (дуб, листвяниця, сосна тощо). Темна частина стовбура називається ядром 3, а світла периферійна частина - заболонню 6. У деяких порід центральна частина стовбура дерева, що росте, відрізняється від периферійної меншим вмістом води. Деревина її зветься зрілою. Породи, що мають ядро, звуться ядровими. Решта, у яких немає відмінності між центральною та периферійною частинами стовбура ні за кольором, ні за вмістом води, називають заболонними (безядровими).
На поперечному розрізі стовбура можна бачити концентричні шари, розміщені навколо серцевини. Ці утворення називаються річними шарами 8. Вони є щорічним приростом деревини. На радіальному розрізі річні шари мають вигляд поздовжніх стяжок, на тангентальному – звивистих конусоподібних ліній. Річний шар складається з ранньої та пізньої деревини. Відмінність між ранньою та пізньою деревиною чітко виражена у хвойних та деяких листяних порід (у дуба, ясеня, карачага). Від кількості пізньої деревини залежить її густина і механічні властивості.
На поперечному розрізі деяких порід неозброєним оком можна помітити світлі, часто блискучі, спрямовані від серцевини до кори, лінії – серцевинні промені 2. Вони є у всіх порід, але добре помітні у дуба, бука, платана. На радіальному розрізі серцевинні промені мають вигляд блискучих широких чи вузьких, коротких чи довгих стяжок або рисочок; на тангентальному вони подібні на чечевички чи мають веретеноподібну форму. Серцевинні промені на радіальному розрізі утворюють гарний візерунок, що має практичне значення при виборі деревини.
Макроскопічні ознаки і класифікація порід деревини
Основні ознаки визначення породи: наявність ядра, ширина заболоні і міра різкості переходу від ядра до заболоні; ступінь видимості річних шарів, різниця між ранньою та пізньою деревиною; наявність і розміри серцевинних променів; (розміри судин); наявність смоляних ходів; їх розміри та кількість. Додаткові ознаки: колір, блиск, текстура (малюнок), густина та твердість.
Породи деревини
До хвойних порід належать ті, у яких добре помітні річні шари, через те, що пізня деревина темніша, ніж рання. У хвойних порід немає судин, серцевинні промені дуже вузькі і неозброєним оком не помітні. Деякі хвойні породи мають смоляні ходи. Яскравими представниками хвойних порід є листвяниця, сосна, кедр, піхта тощо.
До листяних кільцесудинних належать породи з добре помітними річними шарами. У ранній деревині річних шарів цих порід великі судини утворюють суцільне кільце отворів, добре помітне неозброєним оком; у щільній пізній деревині видні малюнки, утворені накопиченням дрібних судин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Фізико-механічні властивості деревини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок