Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Теоретичні відомості по реагенту гіпаноформалінова суміш

Теоретичні відомості по реагенту гіпаноформалінова суміш

Назва:
Теоретичні відомості по реагенту гіпаноформалінова суміш
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,25 KB
Завантажень:
248
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ПО РЕАГЕНТУ ГІПАНОФОРМАЛІНОВА СУМІШ
БашНИПИнафта в 1970 р. був розроблений селективний метод обмеження припливу води гелеутворюючими полімерними речовинами ГФС (ГФС представляє собою підкислену гіпано-формалінову суміш).
Суть методу полягає в тому, що в обводнений пласт закачують тампонажну рідину ГФС, яка складається з суміші водного розчину гіпану, формаліну та соляної кислоти, співвідношення яких в робочих рідинах залежить від заданого індукційного періоду гелеутворнення. По закінченню індукційного періоду ГФС в обводненій частині пласта утворюється каучукоподібний однорідний пружній матеріал – гель, достатньо міцний і який повністю закупорює водонасичене пористе середовище.
Природа хімічних реакцій визиваючих гелеутворення поки що в повній мірі не вияснена і пояснюється нами приблизно. Основну роль відіграє реакція поліконденсації гіпану і формальдигіду в присутності ініціатора – кислоти. Бажано відмітити, що реагенти, які використовуються для приготовлення ГФС, випускаються відчизняною промисловістю у великих кількостях, недефіцитні і недорогі.
5.1 Гіпано-формалінові суміші (ГФС) і їх фізико-хімічні властивості
Основні позитивні властивості ГФС як водоізоляційного матеріалу визначаються специфічними фізико-хімічними властивостями вихідних робочих речовин і їх гелій.
5.1.1 Основні властивості ГФС як тампонажної речовини
1. Так як ГФС приготовляється із водяних розчинів реагентів і має у своєму вмісті переважно водяний розчин полімера гіпану, то вона повинна селективно
фільтруватися в обводнений нафтовий пласт.
2. Індукційний період Ті, тобто час з моменту приготовлення ГФС до початку інтенсивного гелеутворення, регулюється в дуже широких межах – від декількох хвилин до 7-8 діб. Отже, ГФС має широкий діапазон геолого-фізичних умов застосування.
3. До кінця індукційного періоду в’язкість ГФС залишається невеликою. Ця властивість полегшує процес закачування суміші в пласт і дозволяє регулювати його в часі. Завдяки цій властивості при закачуванні великих об’ємів речовини запобігається різке підвищення тиску і гідророзриву пласта.
4. ГФС застосовується при обмеженні припливу як мінералізованої, так і нагнітаючої прісної води. Цією особливістю застосування ГФС, розробленої на її основі методи обмеження припливу пластової води, відрзняються від інших аналогічних методів.
В якості вхідних реагентів для приготовлення ГФС використовуються 5 – 10 %-ний розчин гіпану, технічний формалін з концентрацією по формальдегіду 37 – 38 % і 10 %-на технічна соляна кислота. Швидкість реакції гіпану з формальдегідом залежить від концентрації і об’ємного співвідношення компонентів в суміші, але особливо від рН середовища. Гель може бути утворений і на основі розчину гіпану нижче 5 %, але міцність такого гелю невелика, а індукційний період великий.
5.1.2 Реологічні властивості ГФС
Реологічні властивості рідкоподібних текучих систем описуються за кривими залежності напруги зсуву від швидкості деформації (або градієнта швидкості) при установленій течії. Для високоструктурних систем (гелів) важливо знати також параметри, які характеризують міцнісні і пружні властивості, якщо вони кількісно мають велике значення для розрахунку технологічних процесів. Знання реологічних властивостей ГФС необхідно для розрахунку процесів руху їх в трубах і пористому середовищі, і витіснення пластових рідин і газів.
На рис. 5.1 представлені реологічні криві ГФС, получені на ротаціонному віскозиметрі ФЭНН при температурі 20о С.
Рисунок 5.1 – Реологічні криві ГФС:
1 – зразу після приготовлення; 2 – через 7
год.; 3 – через 24 год.; 4 – через 30 год.
Вміст суміші в об’ємних процентах: 10 %-ний розчин гіпану – 58; 37 %-ний розчин формаліну – 30; 10 %-ний розчин HCl – 12.
В момент приготовлення деформаційні зміни ГФС підпорядковується закону Ньютона, через деякий час спостерігається відхилення від цього закону, і ГФС виявляє псевдопластичні властивості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Теоретичні відомості по реагенту гіпаноформалінова суміш

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок