Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Матеріали для різьби та інкрустації

Матеріали для різьби та інкрустації

Назва:
Матеріали для різьби та інкрустації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,81 KB
Завантажень:
312
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Матеріали для різьби та інкрустації
Матеріалом для виготовлення виробів служить деревина різних порід дерев. Найкращою деревиною вважається сере-динна частина стовбура, в якій найменше природних вад.
Усі дерева поділяються на дві групи — листяні і хвойні. До листяних належать дуб, бук, граб, клен, явір, береза, ільм, в'яз, берест, вільха, липа та плодові дерева горіх, черешня, груша та інші. Хвойні породи — сосна, смерека, ялиця, кедр, тис, модрина та інші.
За своїми фізико-механічними властивостями дерева поді-ляються на цінні та малоцінні породи. До цінних порід нале-жать дуб, ільм, в'яз, берест, клен, горіх, черешня, груша, явір. Цінні породи дерев — це переважно ядрові, окрім груші і явора, у яких спіла частина деревини — ядро — завжди тем-ніша від заболоні і виділяється інтенсивністю природного ма-люнка текстури.
Текстура — природний малюнок деревини, що утворюється при перерізі річних шарів і серцевинних променів.
Залежно від породи, деревина має різну твердість, щіль-ність, пластичність та інші властивості. Для виготовлення виро-бів під оздоблення різьбою чи інкрустацією підбирається де-ревина із слабо вираженою текстурою, доброю пластичністю, щільністю, яка легко ріжеться різцем. Цим якостям відповідає деревина груші, явора, вільхи, берези, бука. Однак за відсут-ності названих матеріалів можна застосовувати й інші.
Матеріал для виготовлення виробів повинен бути сухим, мати не більше 8-12% вологості. При такому стані деревина не ко-робиться, не тріскається і добре обробляється.
Для виготовлення плоских широких деталей виробів — верш-ків для шкатулок, альбомів, книг-адресів — потрібно підбира-ти матеріал, пилений в радіальному напрямку. Заготовки з та-кого матеріалу (тафлі, рамки, вершки до шкатулок і скриньок) менше піддаються деформації (коробленню), не тріскаються. Заготовки, пилені в тангентальному напрямку, схильні до жо-лоблення та тріскання.
На заготовки для точених виробів підбирають сухий матері-ал з четвертини колоди або склеюють з декількох частин. За-готовка, виготовлена з половини бруса, при усиханні виробу стає овальною, а виріб, виготовлений з цілого бруска (колоди), деформується й розтріскується.
Маючи матеріал, підготовлений згідно з технологічними вимогами, розрізають його відповідно до розмірів задуманого виробу, обробляють столярним інструментом чи виточують на токарному верстаті, шліфують і приступають до підготовки його під різьбу.
Поетапність виконання різьби та викінчення виробу:
1) розмічування орнаменту;
2) різьблення основних ліній орнаменту та зарубування фону;
3) вибирання фону;
4) фактурна обробка фону;
5) різьблення доповнюючого орнаменту;
6) остаточне викінчення різьби (пробивання очок, гребінки, окантовування країв, зняття фасок та інше);
7) кріплення рухомих деталей (завіси, кронштейни, замоч-ки, дармовиси та інше);
8) опорядження виробу (лакування, полірування, покриття восковими пастами).
Якщо виріб готуємо до полірування, то процес дещо зміню-ється. На зачищену, пошліфовану поверхню виробу наносимо орнамент, чітко виділяємо його шилом, ще раз зачищаємо дрібненьким склопапером, поліруємо і лише після цього вико-нуємо різьбу.
Конкретно технологію полірування, лакування, підготовки виробів до прозорого покриття буде подано у розділі «Опоря-дження виробів із дерева».
ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РІЗЬБИ ПО ДЕРЕВУ
Головним інструментом для різьби є різець. На початку ви-никнення різьби основним різцем служив звичайний ніж, який довгим час виконував подвійну функцію. У хатніх потребах він використовувався як необхідне знаряддя побуту, у руках май-стра був інструментом. Ножем робили помітки на сволоках, стелинах, одвірках (зарубки на пам'ять), і лише згодом він перетворився на інструмент різьбяра та скульптора. За допо-могою ножа прикрашали вироби домашнього вжитку — полиці, лави, мисники, скрині, ліжка, шафи, вози, ложки та інше Але йшов час, і майстер помітив, що можливість такого інстру-менту обмежена, людина прагне економити час, швидше вико-нати замовлення, і це спонукає її до винахідництва.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Матеріали для різьби та інкрустації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок