Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Паперова хроматографія

Паперова хроматографія

Назва:
Паперова хроматографія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,50 KB
Завантажень:
365
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Паперова хроматографія
паперова хроматографія є різновидом розподільної хроматографії, в якій як носій нерухомої фази застосовується папір. Для цієї мети використовують декілька сортів хроматографічного паперу №1, 2, 3, 4. із збільшенням номера щільність паперу зростає. Від щільності паперу залежить паперу швидкість руху розчинника в ній, тому папір для хроматографування №1 і№2 називають “швидкою”, а №3. №4 – “повільною”.
Для хроматографічного розподілення речовин методом “обернених фаз” іноді використовують гідрофобний папір.
При колон очному варіанті хроматографічного розділення методом “обернених фаз” як носії використовують наступні гідрофобні речовини: кізельгур, скляний порошок, поліетилен.
По методу тримання розрізняють наступні розподільні хроматографи на папері: одновимірні і двовимірні (висхідні і нисхидні), кругові, електрофоретичні.
Для одновимірних хроматограм використовують паперові смуги шириною 4,5-5см і завдовжки 30-50см. Для отримання двовимірної хроматоргами застосовують листи паперу розміром приблизно 20х25 – 40ч45см. вихідні хроматограми отримують при переміщенні рухомого розчинника через пори паперу від низу до верху, а низхідні – зверху вниз.
Для отримання кругової хроматограми використовують паперові круги. Рухомий розчинник переміщається від центру круга допереферії. Електрофоретичні хроматоргами на папері отримують шляхом поєднання розподільної хроматографії на папері з електрофорезом при проведенні їх одночасно або роздільно [2], [3].
Коефіцієнт . Нанесені на папір хроматографуючі речовини переходять в рухому фазу і, переміщаючись з різними швидкостями по капілярах паперу, розділяються, концентруючись в різних ділянках паперового листа. Проте в цьому випадку визначити значення коефіцієнта розподілу не представляється можливим. Тому для кількісної оцінки здатності розділення речовин на папері введений коефіцієнт , що представляє відношення величини зсуву зони речовини () до зсуву фронту розчинника ():
, (1.14)
Коефіцієнт і коефіцієнт розподілу зв’язані наступним співвідношенням:
, (1.15)
де і - відповідно поперечні перетини паперу, що утримують рухомий і нерухомий розчинники.
/ можна визначити, виходячи з маси абсолютно сухого паперу і маси паперу, просоченого рухомим розчинником.
На величину впливають багато чинників: природа носіїв, хроматографуючих речовин і розчинників, умови проведення експерименту і ін. Проте для речовин, близьких по властивостях, за постійних умов величина є відносною і служить показником, що дозволяє визначати речовини. Чим більша відмінність у величинах речовин, що розділяються, тим краще розділення речовин [5].


Тонкошарова хроматографія (ТШХ)
Основна перевага методу ТШХ перед паперовою хроматографією – швидше розділення речовин, стійкість шару сорбенту – носія по відношенню до агресивних працівників і нагріванню, можливість виготовляти тонкошарові пластинки з будь-якою товщиною шару.
Метод (ТШХ) полягає в наступному: на скляну пластину з нанесеним тонким шаром носія (оксид алюмінію, кізельгур, силікагель і ін.), так само, як і на папір в паперовій хроматографії, на стартову лінію наносять мікро піпеткою аналізовані речовини. Пластинку занурюють в элюент так, щоб рівень элюента на 9-10мм був нижчий за стартову лінію. У міру просування элюента по пластині відбувається розділення окремих компонентів аналізуючи речовин. Хроматографують до тих пір, поки елюент піднімається на бажану висоту (зазвичай не вище 100мм) від стартової лінії. Пластинку сушать і проявляють відповідним реагентом, щоб отримати забарвлені плями [3], [12].
В ідеальному випадку в процесі розділення незмінна кількість даної речовини під дією потоку элюента рухається незалежно від супутніх речовин уздовж нерухомої фази. В процесі цього руху речовина незалежно від супутніх речовин уздовж нерухомої фази. В процесі цього руху речовина безперервно розподіляється між двома фазами. Між попаданням молекули в рухому фазу і подальшими виходами з неї протікає деякий час.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Паперова хроматографія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок