Головна Головна -> Реферати українською -> Технічні науки -> Природні біотичні та урбанізовані екосистеми в біосфері

Природні біотичні та урбанізовані екосистеми в біосфері

Назва:
Природні біотичні та урбанізовані екосистеми в біосфері
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,17 KB
Завантажень:
328
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Природні біотичні та урбанізовані екосистеми в біосфері


На початку розділу ІІ ми вже торкалися концепції визначення поняття екосистеми. Проблема полягає в тім, що традиційно поняття «екосистема» розглядається як об’єкт біологічної науки, а складові урбанізованих екосистем — «технологічні системи» — економічної.
Учення про екосистему безпосередньо не враховує закономірності розвитку технологічних систем промислової економіки, а лише розглядає наслідки техногенного впливу на екосистеми. Але останнім часом поняття «екологія» і «екосистема» набувають більш широкого змісту і продовжують формуватись у соціальному аспекті. Сьогодні все частіше публікуються наукові праці під такими назвами, як «Соціальна екологія», «Екологія людини», «Глобальна екологія». У цьому напрямку формуються і навчальні програми вузів. Але й досі вивчення проблем формування і розвитку екосистеми і техноекономічних систем усе ще є невиправдано далеким від комплексного. Формуванню деяких складових таких комплексних знань присвячено цей розділ посібника. Концептуально холістичний підхід базується, головне, на ідеях нашого співвітчизника В. І. Вернадсь-кого і американського еколога Ю. Одума. Ідеї останнього викладено у фундаментальній праці «Basic ecology», яку зорієнтовано, на проблеми взаємозв’язку природних екосистем з технологічними системами промислової економіки** Одум Ю. Экология. — М.: Мир, 1986..
Усвідомлюючи, що така «однобока» орієнтація буде призводити до певної некоректності використання деяких традиційних термінів і понять, ми намагатимемося уточнювати їхню суть у контексті предмета, що викладається, і сподіваємось на толерантність прибічників традиційно-професійного їх тлумачення.
Термін «система» (від гр. — утворення, складання) стосовно об’єкта, який ми розглядаємо, означає сукупність певних складових цілого, зв’язаних спільною функцією оптимального самозабезпечення.
Склад природних біотичних систем становлять елементарні компоненти (ген, клітина) органів різного ієрархічного рівня чи сукупність організмів (популяцій і спільнот), які разом функціонують, живлячись енергією і хімічними елементами абіотичного середовища. Екологічна наука вивчає переважно біосистеми рівня популяцій і спільнот, які заведено називати екосистемами (рис. 30).
Рис. 30. Ієрархічні рівні організації біосистем
Визначальною рисою таких екосистем є те, що всі процеси — народження, розвиток і розмноження організмів (рослин і тварин) відбуваються за умов сталого енергетичного і, в певних межах, сталого матеріального забезпечення елементами живлення. У процесі обміну з навколишнім середовищем живі організми в природних екосистемах не тільки не руйнують його, але, пристосовуючись, сприяють його стабілізації і навіть поліпшенню умов свого існування і розвитку.
Винятком серед всіх живих організмів на нашій планеті є, на жаль, тільки людина.
Світогляд сучасної людини базується не на пристосуванні до навколишнього середовища, а на підкоренні природи своїм потребам.
Людина, забезпечивши себе незалежними джерелами енергії, створила надприродні технологічні системи, не зв’язані обмежуючими рамками природного співіснування з іншими організмами. У цьому полягає принципова різниця систем природного й антропогенно-технологічного походження. Але і перші, і другі співіснують в одній глобальній екосистемі біосфери і їх рівнодійна зумовлює напрямок зміни стану навколишнього середовища людини. Саме це і спонукає вивчати природничі і техніко-економічні системи в комплексі.
Спочатку спинімося на деяких поширених поняттях і термінах екології.
Природні екосистеми: терміни і визначення
Термін «екосистема» було запропоновано англійським екологом А. Тенслі ще 1935 року. Екосистема — це основна функціональна одиниця в екології, загальне визначення якій ми дали вище. З погляду термодинаміки екосистема є відкритою системою обміну із зовнішнім середовищем. Найважливіша її термодинамічна характеристика — це здатність утворювати й підтримувати високий рівень внутрішньої впорядкованості, запобігати некерованим процесам, отже і сприяти підвищенню сумарної ентропії еко-системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Природні біотичні та урбанізовані екосистеми в біосфері

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок