Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Нова генерація сортів озимої пшениці

Нова генерація сортів озимої пшениці

Назва:
Нова генерація сортів озимої пшениці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,22 KB
Завантажень:
438
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Нова генерація сортів озимої пшениці


Пройде зовсім небагато часу, і на зміну жнивам прийде осіння посівна кампанія. Яке зерно ляже в землю під урожай 2007 року? Пропонована публікація містить багатий матеріал для роздумів на цю тему.
В Україні зусиллями академії аграрних наук, селекційних закладів створено багатющі генетичні ресурси озимої пшениці. Вітчизняні її сорти за основними господарсько цінними ознаками і властивостями не тільки не поступаються зарубіжним, а й займають лідируючі позиції в світі. Досить високим генетичним потенціалом і рекордними для нашої країни врожаями відзначається нова генерація сортів. Найновіші з них — Балківська, Смуглянка, Попелюшка, Володарка, Фаворитка, Золотоколоса, Трипільська, Ремеслівна, Ліона — в 2004–2005 роках формували врожайність 100,2–115,2 ц/га. У Вінницькому (Крижопіль) і Запорізькому обласних центрах експертизи сортів рослин, Маньківській сортодослідній станції (Черкаська область), Центрі сортознавства та сортовивчення Українського Інституту експертизи сортів рослин (Біла Церква) сорти Смуглянка і Золотоколоса (Інститут фізіології рослин і генетики НАН України) за всю історію державного сортовипробування дали рекордні врожаї — 115,2 і 117,3 ц/га, відповідно.
Щороку в Україні реєструють для використання значну кількість сортів, які пройшли конкурс у державному сортовипробуванні. Тільки за 2004–2005 роки Реєстр поповнився 41 новим сортом, а всього допущено до використання 117 сортів озимої пшениці. Зареєстровані сорти за найважливішими ознаками і властивостями належать до різних типів інтенсивності, реакції на агрофон і умов вирощування. Вони характеризуються неоднаковими адаптивними властивостями, висотою, часом дозрівання, стійкістю до вилягання тощо.
Наявний значний сортимент, видання й поширення Держсортослужбою реєстрів і каталогів із характеристиками нових сортів, з одного боку, полегшують й надають товаровиробникам широкі можливості в доборі та маневруванні сортами в різних агроекологічних зонах, підзонах, рівнях господарювання, з різним ресурсним забезпеченням, агротехнологічними можливостями. Проте, з іншого, проблема добору сортів є надзвичайно складною. Адже навіть у невеликих господарствах обмежуватись одним, навіть найдосконалішим сортом, не варто, бо жодний із них не може повністю задовольнити потреби ринку.
Кожний сорт, володіючи певними морфоагробіологічними ознаками й властивостями, може реалізувати свій генетичний потенціал лише в разі створення для нього відповідних умов і певного режиму використання. Напівінтенсивний або екстенсивний сорт не стане високоінтенсивним після розміщення його на високому агрофоні чи внесення підвищених доз добрив. І навпаки, високоінтенсивні сорти не доцільно використовувати в умовах, де їх потенціал реалізовується на 30–40%, тобто за низького агрофону, гірших попередників, недостатнього ресурсного забезпечення. Треба усвідомити, що низькозимостійкий сорт не стане високозимостійким, хоч би скільки під нього вносили фосфорних і калійних добрив, а низькоякісний сорт не стане високоякісним хоч би скільки давали йому азоту.
На практиці до добору сортів часто підходять однобоко. Почувши про добрі показники окремого сорту, приміром Смуглянки чи Володарки, намагаються будь-якою ціною придбати насіння. А от агробіологічними властивостями сорту не цікавляться. Не всім відомо, що це високоінтенсивні сорти, для яких потрібний високий агрофон, кращі попередники, інтенсивні технології. Без цього вони не тільки не забезпечать збільшення врожайності, а й, навпаки, можуть її знизити порівняно з напівінтенсивними сортами. Втрачається віра в сорт.
Отже, головним критерієм у доборі сортів для різних рівнів господарювання, агрофонів та попередників є ступінь їхньої інтенсивності та реакції на умови вирощування. За цими чинниками сорти можна поділити на кілька типів — високоінтенсивні, напівінтенсивні та проміжні (або універсальні). Подаємо характеристики та агробіологічні властивості різних типів найновіших сортів озимої пшениці, які заслуговують на впровадження у виробництво.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Нова генерація сортів озимої пшениці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок