Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Надрання соя й новий погляд на сівозміни

Надрання соя й новий погляд на сівозміни

Назва:
Надрання соя й новий погляд на сівозміни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,56 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Надрання соя й новий погляд на сівозміни


Скоростигла соя дає сільгоспвиробникам шанс не лише зібрати врожай в оптимальні строки, а й увести в сівозміну чудовий попередник для озимини або ж успішно виростати другий урожай після збирання ранніх овочів на Півдні.
Що ближче весна, то швидше селянам потрібно визначатися зі своєю яровиною. Адже вільних площ нині багато: озимини посіяли не стільки, скільки хотіли, та й зійшла вона не вся. Розмірковуючи, що посіяти на своїх полях, аграріям треба враховувати й низку принципових моментів, які можуть вплинути на ефективність виробництва. Наприклад, залежність продукції від експорту. Так, вирощувані в Україні ріпак, значна частина ранніх зернових і кукурудзи, соняшник (у переробленому вигляді) є експорто-орієнтованим товаром, тому ціна на них істотно залежить від цін зовнішнього ринку й спроможності трейдерів швидко вивезти врожай за кордон. З іншого боку, майже всю вироблену в Україні сою споживають вітчизняні підприємства (хоча зовнішній попит також є). Головний споживач цієї культури — швидкозростаюче птахівництво; останнім часом можна спостерігати непогані темпи розвитку й свинарства, яке також поглинатиме велику кількість соєвого шроту.
В принципі, посіви сої в Україні щороку збільшуються, що свідчить про усвідомлення сільгоспвиробниками її перспектив і економічної привабливості. Це є доволі позитивною тенденцією і для рослинницької галузі в цілому, адже соя — один із найбажаніших компонентів у сівозмінах: як і будь-яка бобова культура, вона збагачує грунт органічним азотом і поліпшує його структуру.
Однак ця відрадна тенденція затьмарюється одним сумним фактом: за неофіційними даними, минулого сезону в Україні було висіяно близько 200 тис. га генетично модифікованої сої — це майже половина з 435 тис. га загальних посівів культури. У таку цифру годі було б повірити, якби її не оприлюднив поважний академік УААН (хоча й неофіційно) з трибуни семінару, який відбувся на базі Українського інституту експертизи сортів рослин наприкінці листопада. Ніхто з інших поважних учасників семінару його тоді не виправив.
Трансгенна соя потрапляє в Україну як фуражне зерно, і потім нелегально її поширюють серед господарств уже як посівний матеріал. Слід визнати, попит на нього в Україні доволі високий, адже технологія вирощування такої сої значно “дешевша”, і це спонукає наших не надто заможних сільгоспвиробників, нехтуючи законами, сумлінням, можливими екологічними наслідками, національними інтересами, міжнародним авторитетом своєї країни й іншими неоплачуваними категоріями, братися за вирощування трансгенних продуктів на своїх полях.
Але мета цього матеріалу — не когось викривати чи звинувачувати. Значно корисніше було б розібратися, чи спроможна вітчизняна селекція запропонувати сільгоспвиробникам такі сорти, які, з погляду економічної ефективності їх вирощування, не поступалися б піратським трансгенним.
Щоб відповісти на це запитання, варто спочатку з’ясувати “вузькі місця” в технології вирощування сої, через які аграрії мають найбільше втрат.
Найперше — бур’яни. Боротися з ними треба серйозно, економити на цьому не можна. Якщо з бур’янами боротися належним чином, то за два-три роки тиск цього чинника зменшується, а разом з ним — і витрати на гербіциди.
Значну частину врожаю можна втратити через розтріскування бобів і висипання зерна. Таке явище є “хворобою” більшості сортів сої, проте є й такі, боби яких майже не розтріскуються. Варто зазначити, що схильність до осипання підвищується в нерайонованих сортів і низькорепродукційних посівах.
Ще одним каменем спотикання є висота прикріплення нижніх бобів. Неспроможність старих вітчизняних комбайнів зрізати стебло під найнижчим вузлом плодоношення тривалий час була одним із головних “відлякуючих” факторів у ставленні аграріїв до сої. Адже один залишений у полі біб з кожної рослини — це мінус 1–2 ц/га врожаю. І все ж боротися з цим недоліком можна, і способів для цього є кілька.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Надрання соя й новий погляд на сівозміни

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок