Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Види і властивості деревини

Види і властивості деревини

Назва:
Види і властивості деревини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,16 KB
Завантажень:
500
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Види і властивості деревини
Чи не найважливішою якістю деревини є поєднання в ній пла-стичності й щільності. Ступінь на-явності цих властивостей визна-чається приналежністю дерева до тієї чи іншої породи, місцем, де воно виросло, та його будовою. Хорошу пластичність мають липа, береза, вільха, червоне дерево, го-ріх, черешня, яблуня, бук, клен, граб, самшит. Але матеріал липи щільніший і пластичні ший, якщо дерево виросло не в густому лісі, а на галявині. Відомо також, що щільність будь-якої деревини вища в її комлевій (нижній) частині.
Матеріал з розрідженими ша-рами різати погано. Він вминає-ться, кришиться (липа та осика з тіньового лісу, тополя, ялина, со-сна тощо). У ялини, сосни смоляні ходи, що становлять малюнок тек-стури, твердіші, а проміжки між ними — крихкі. Це створює додаткові незручності для різання матеріалу.
Породи дерева поділяють на три групи за твердістю. До най-твердіших відносять акацію, бере-зу залізну, граб, кизил, самшит, тис тощо. До твердих порід на-лежить береза, бук, в'яз, дуб, карагач, горобина, клен, яблуня, груша, черешня, ясен.
М'які породи — сосна, ялина, кедр, ялиця, ялівець, тополя, ли-па, осика, вільха, каштан, верба.
Тверді породи важчі, гірше під-даються обробці Інструментами. Вагу дерева визначають не тільки щільність деревний, а й її во-логість. Природну вологість у де-реві називають зв'язаною (гігро-скопічною). Вологість від наповнення водою називається вільною. Свіжо зрубане дерево має таку во-логість: хвойні породи — до 85 %, м'яколистяні — до 93 %, твердо-листяні — до 36—78 %. Тривале просушування на повітрі літнього періоду залишає 15—20 % воло-гості, в кімнаті — 8—12 %. Пов-ністю дерево втрачає вологу мри висиханні в температурному ре-жимі 103—І05"С тепла. Пересохла деревина стає крихкішою. Різьбяр повинен брати до уваги, в яких умовах буде перебувати майбутній виріб і вибрати для нього матеріал з таким розрахунком, щоб при новому температурному режимі воно не всихало.
Вироби зі склеєних дощок (та-рілки, плакетки тощо) найраціональніше довести перед процесом виготовлення або лакування до 6—10 % вологості, щоб вони в житлових приміщеннях при по-вторному всиханні не деформува-лись. Зауважимо, що дерево про-пускає повітря — "дихає", вбирає вологість або її віддає залежно від середовища.
Абсолютно суха деревина скла-дається з органічних речовин: вуг-лецю (49—59 %), кисню (43— 44 %), водню (до 6 %), азоту (0,1—0,3 %). Неорганічна частина при спалюванні дає попіл (0,1 — 1 %), до складу якого входять сірка, фосфор, кальцій, калій, натрій та магній. Деревина має целюлозу і геміцелюлозу (СбНю05). У хвойних породах їх міститься близько 81 %, в листя-них — 77 %. В екстрактивних речовинах наявні дубильні та фар-бувальні елементи, камеді. Ду-бильні речовини використовують, зокрема, у кушнірстві.
Камеді — це нерозчинні смоли, що складаються з полісахаридів. Деревина мас жовтий, коричне-вий, червоний і синій барвники, які знаходяться в оболонках клі-тин, особливо в ядрі та корі де-рева. "Вони надають деревині колір, що підкреслює художню якість цього матеріалу. Колір у деревини м'який, спокійний, при-глушений, приємний.
Органічними розчинниками (ефіром, спиртом, ацетоном, бен-зином тощо) із деревини добува-ють смоляні та жирні кислоти (до 40 %). Терпени (С10Н16) — ос-нова скипидару, розчинника олій-них фарб. Смоляні кислоти, які створюють каніфоль, таніди, що входять у екстративний вміст де-ревини, смоли та ефірні масла виділяють леткі речовини. Вони надають деревині запах. Міцний запах властивий хвойним породам, сандаловому дереву, камфорному дереву, австралійській акації, ані-совому дереву. Слабкий запах ма-ють дуб, грецький горіх, біла ака-ція.
У художній творчості викори-стовують поперечний, радіальний, тангентальний розрізи деревини. Вони кожен по-своєму виявляють внутрішню будову, природну красу матеріалу. Цей природний малю-нок, що створюється річними кіль-цями, серцевинними променями, називають текстурою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Види і властивості деревини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок