Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Фактори динаміки видового складу шкідників у садах степової зони України

Фактори динаміки видового складу шкідників у садах степової зони України

Назва:
Фактори динаміки видового складу шкідників у садах степової зони України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,75 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Фактори динаміки видового складу шкідників у садах степової зони України


Які чинники впливають на динаміку видового складу шкідників у садах степової зони України? Від правильної відповіді на це запитання залежить обрання правильної тактики, і, відповідно, — ефективність захисних заходів.
Фауна шкідливих членистоногих, що паразитують на плодових культурах, почала формуватися ще в третинний період кайнозойської ери. Тоді плодові насадження існували у формі дикорослих масивів, а впливу людини на їхній ріст, відтворення й поширення не було. Надалі з появою перших окультурених насаджень дерев, ріст і розвиток яких проходив під контролем і впливом людини, видовий склад комах і кліщів став істотно змінюватися. Передусім на цей процес впливали: застосування перших примітивних заходів агротехніки, зміна видового складу дерев, вибір оптимальних за врожайністю культур за різними грунтово-кліматичними зонами та низка інших чинників.
Надалі (аж понині) вплив людини як у цілому на плодові насадження, так і на фауну членистоногих постійно зростав і був пов’язаний із удосконаленням технологій вирощування, із уведенням нових сортів, систем обробітку грунту, поливання, із внесенням добрив, захистом від шкідників і хвороб. Усе це діяло в комплексі з кліматичними та соціально-економічними чинниками, що змінювались. Сьогодні в усіх агроценозах, у тому числі в багаторічних плодових насадженнях, відбуваються як природний еволюційний процес динаміки видового складу і чисельності комах та кліщів, так і зміни, що пов’язані з урізноманітненням технології вирощування та форм власності на землю.
Якісно формуючись, переважно за каналами трофічних зв’язків, у кількісному відношенні структура біоценозів підкорюється екологічній ситуації, яка, головним чином, залежить від діяльності людини. У цьому разі господарська діяльність має стихійніший характер, оскільки передбачає лише найближчі наслідки заходів. Вони неконтрольовані людиною, тому можуть бути небажаними. Такий вплив на ентомофауну часто має негативний характер, виражаючись здебільшого в скороченні одних ареалів і розширенні інших, тобто відбувається пульсація меж ареалів. На відміну від хребетних, цей вплив для членистоногих буває непрямим унаслідок змін мікроклімату, біотопів, біотичних і абіотичних чинників.
Одну з головних ролей тут відіграють зміни у балансі використання земель (вилучення ділянок із землекористування, знищення багаторічних насаджень, введення нових культур і сортів замість традиційних для зони, зменшення площ зрошення, забруднення грунту, повітря, води). Це особливо наочно виявляється останнім часом у всіх грунтово-кліматичних зонах України, в тому числі й у степовій зоні.
Поведінка та екологічні відносини комах у різні роки й сезони за різних режимів погоди вкрай різноманітні, що визначається широкою пристосованістю більшості видів. Ці зміни мають певні закономірності. Одна з них — підпорядкування правилу зміни стацій Г. Я. Бей-Бієнко. Проте, крім зміни стацій у комах у різних географічних і фізичних умовах, змінюються тривалість і кількість генерацій, добова та сезонна активність, характер живлення, середовище розвитку й багато іншого. Змінюються умови середовища, які визначають розповсюдження й поведінку комах. У комплексі чинників оптимум слід розглядати не як точку впливу одного з них, а як зону впливу комбінацій.
Безперервно розмножуючись і поширюючись, комахи потрапляють у різні умови. В зоні оптимуму їхня чисельність зростає, в зоні субоптимуму життєвість знижується, в песимальній зоні комахи вимирають. Оскільки в природі діють різноманітні комбінації багатьох чинників середовища, кожний вид може бути сприятливим у різні сезони, в різних географічних умовах. У цьому разі екологічний еквівалент, за різної напруженості його складових, пояснюється комплексністю та взаємодією чинників.
Досліди й спостереження, проведені останніми роками (1999–2004 рр.) в різних областях степової зони України, підтверджують зазначене вище.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Фактори динаміки видового складу шкідників у садах степової зони України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок