Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Фітопаразитичні карантинні нематоди

Фітопаразитичні карантинні нематоди

Назва:
Фітопаразитичні карантинні нематоди
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,52 KB
Завантажень:
416
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Фітопаразитичні карантинні нематоди


Згідно з оцінкою американських учених, щорічні втрати врожаю від фітопаразитичних нематод, залежно від культури, становлять 5–20%. Низку особливо небезпечних видів включено до списків карантинних організмів багатьох країн світу. Проте, попри жорсткі заходи карантинного контролю, ареал їх все-таки поступово розширюється.
У таблиці наведено матеріал щодо особливо небезпечних видів нематод, включених до карантинних списків різних країн світу за останні сім років. Для його складання використано комп’ютерну базу даних ЄОЗР (1995–2002 рр.).
Aphelenchoidesoryzae (рисова нематода) уражує переважно наземну частину рослин. Оптимальна температура розвитку — 21...25°С. Може розмножуватися партеногенетично, при цьому за сезон розвивається кілька генерацій. Коли зерна проростають, рисові нематоди стають активними й переміщуються до зон росту на листках і стеблах, де й живляться. На рисі спочатку виникає характерне побіління на верхівці листка, потім уражені тканини гинуть, що призводить до зморщування та викривлення пластинки листка, що оточує волоть. Зерна стають меншими. На полуниці листки зморщуються та викривлюються, цвітіння ослаблюється, і рослини стають карликовими. На інших культурах рисові афеленхи спричинюють пошкодження й опадання листя. Паразит зберігає життєздатність при поширенні з насінням рису й рисовою лузгою, переноситься також з посадковим матеріалом суниці та інших рослин-хазяїв.
Окрім зазначеного виду, у різні роки до списків карантинних об’єктів різних країн світу входили такі небезпечні фітопаразитичні афеленхи, як рисова листкова нематода (А. besseyi), сунична нематода (A. Fragariae), хризантемна нематода (A. Ritzemabosi). Незважаючи на те, що їх виведено сьогодні зі списків карантинних об’єктів, вони й досі завдають значної шкоди в регіонах та країнах, де інтенсивно вирощують квіти й суниці.
Bursaphelenchus xylophilus (соснова стовбурова нематода) уражує тільки хвойні породи. Личинки 4-ї стадії потрапляють на молоді пагони хвойних порід за допомогою переносників — усачів роду Мопоchamus. Нематоди швидко розмножуються в смоляних каналах, уражуючи їхні епітеліальні клітини. У результаті зменшується виділення смоли, знижується й припиняється транспірація. Зовні це виявляється в пожовтінні й зів’яненні хвої.
Нематоди цього виду різностатеві. Патогенний ефект на хвойних спостерігається, коли середньомісячна температура липня або серпня вища за 20°. Нижній поріг розвитку нематод — 9,5°. Вони можуть виживати у різноманітних пиломатеріалах, тирсі, трісках тощо, живлячись на фітопатогенних грибах. Проте без переносників нематоди не можуть перебратися з одного дерева на інше. Особливу небезпеку для поширення являє собою деревина, заселена нематодами й жуками-переносниками. Починаючи з 1986 року, європейські та інші країни світу запровадили ембарго на ввезення сирої деревини з країн поширення цього виду. Уся деревина, яку ввозять, має бути оброблена методом теплового сушіння, у результаті якого нематоди гинуть. У вогнищах ураження хвойних порід основні засоби боротьби зводяться до знищення жуків-переносників.
Ditylenchus destructor (стеблова картопляна нематода) небезпечна тільки на холодних вологих грунтах, оскільки заселяє тільки підземні органи рослин. Очищуючи уражену бульбу картоплі, можна побачити маленькі білі крапки з відмерлою тканиною, які згодом розростаються, темнішають, набувають волокнистої структури, а всередині можуть утворюватися порожнини. На паростках уражених бульб є трохи запалі ділянки, шкірка на яких потріскана, зморшкувата й місцями відшаровується. Забарвлення — від сіруватого до темно-коричневого. На ірисі й тюльпанах інвазія зазвичай відбувається біля основи цибулини й поширюється на луски, призводячи до зміни кольору — від сірого до чорного. Коріння може чорнішати, листки розвиваються слабо. На арахісі з’являються чорні плями на шкаралупі, спочатку тільки біля поздовжньої жилки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Фітопаразитичні карантинні нематоди

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок