Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Сочевиця: розумна альтернатива

Сочевиця: розумна альтернатива

Назва:
Сочевиця: розумна альтернатива
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,51 KB
Завантажень:
143
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Сочевиця: розумна альтернатива


Батьківщиною сочевиці є Близький Схід. В Україні до середини минулого століття площа під цією культурою становила майже 100 тис. га, але в 60-х роках її посіви різко зменшилися, і сочевицю було майже забуто. А дарма. Ця бобова культура відзначається значною посухостійкістю, нагромаджує в грунті значну кількість азоту, рано звільняє площу і використовує вологу лише з шару грунту до 1 м, тому є відмінним попередником під озиму пшеницю та інші культури. Високі смакові якості і швидке приготування, без додаткових обробок, цінні дієтичні властивості стали причинами того, що сочевиця має значний попит серед споживачів багатьох країн світу. Закупівельна ціна на неї перевищує ціну на пшеницю в 3–5 разів.
Біологічні особливості
Сочевиця — однорічна рослина сімейства бобових, 30–60 см заввишки з прямостоячим або напівлежачим чотиригранним стеблом. Кількість стебел може бути різною залежно від густоти стояння рослин; зазвичай сочевиця доволі добре кущиться. Листя парно-перисте, з 2–8 парами листочків, закінчується вусиком або його зачатком. Коренева систем стрижнева, добре розвинена, проникає в грунт на глибину до 1 м, але основна маса коренів розміщується в шарі до 30 см.
Квітки дрібні, 4–8 мм завбільшки, різні за кольором (залежно від підвиду), але найчастіше білі; парус із синіми прожилками. Цвітіння починається з нижніх гілок і, за сприятливих погодних умов, продовжується аж до самого дозрівання. Урожай формується лише на гілках нижнього і середнього ярусів. Біб двостулковий, майже ромбічної форми з 1–3 насінинами. Насіння має характерну лінзоподібну форму, 2–9 мм в діаметрі, маса 1000 зернин — 20–90 г. Насіннєва оболонка може бути зеленою, жовтою, чорною, коричневою, однотонною, крапчастою тощо. Районовані в нашій країні сорти мають крупне насіння світло-зеленого або жовтого кольору.
Вміст білка варіює від 22 до 35% порівняно з іншими бобовими, білок доволі добре збалансований за вмістом амінокислот. Сочевиця відзначається високими смаковими якостями, її використовують для приготування супів, тушіння, приготування пиріжків, салатів, консервування та інших страв.
Сочевиця добре пристосована до умов помірного, континентального клімату. Надмірне зволоження і часті опади сприяють сильному росту вегетативної маси і зниженню насіннєвої продуктивності: 150–200 мм опадів за вегетаційний період їй достатньо для створення доброго врожаю високої якості. Молоді рослини сочевиці толерантні до легких приморозків, що дає змогу сіяти її рано навесні. Сочевиця може рости на грунтах різних типів, які, проте, мають бути добре дренованими. Вона краще витримує трохи кислі грунти, ніж солоні, але оптимальними є нейтральні з рН = 7,0.
Технологія вирощування
В Україні зареєстровані такі сорти сочевиці: Красноградська 49, Красноградська 250, Луганчанка, Дніпровська 3. Усі вони придатні для вирощування в Степу та Лісостепу, а також характеризуються доволі високими якісними показниками.
Якщо на відведеній під сочевицю площі бобові родини викових вирощувалися більш ніж 3 роки тому, слід провести інокуляцію насіння. Інокуляцію проводять протягом 24 годин перед сівбою, дотримуючись усіх рекомендацій щодо її виконання, уникаючи перегрівання насіння, дії вітру та прямих сонячних променів. Обробляти при цьому посівний матеріал інсектицидами або фунгіцидами не рекомендується, оскільки їхні компоненти можуть порушити процес інокуляції.
Сіяти сочевицю потрібно якомога раніше, одночасно з сівбою інших ранніх ярих культур. Поле, де заплановано сівбу, має бути ретельно підготовлене і добре вирівняне, бо на нерівній і грудкуватій поверхні збирання сильно утруднюється через малу висоту рослин і, відповідно, низьку висоту зрізу. Сівбу проводять на глибину 5–7 см, але за сухої погоди глибину загортання насіння збільшують до 10 см. Сіяти можна звичайними зерновими сівалками з шириною міжрядь 15 см. Такі порівняно вузькі міжряддя дають сочевиці змогу швидше покрити грунт, у результаті вона розвиває більш пряме і високе стебло, а також менше пригнічується бур’янами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Сочевиця: розумна альтернатива

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок