Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Стан посівів озимих культур на Сході України

Стан посівів озимих культур на Сході України

Назва:
Стан посівів озимих культур на Сході України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,30 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Стан посівів озимих культур на Сході України


Озима пшениця — основна продовольча культура України. Її роль у забезпеченні продовольчої безпеки держави важко переоцінити. Щороку в Україні озимими культурами засівають 5,6-7,0 млн га. Та останніми роками клімат у нас став більш континентальним, що й спричинює несприятливі умови для озимих культур на різних етапах їх росту та розвитку.
Нинішній рік був надто посушливим у період сівби озимини, що, безперечно, позначиться на перебігу їх вегетації і дальшій урожайності.
У Харківській області озимі культури займають зазвичай близько 500 тис. га. Осінь 2005 року видалась сухою та спекотною. За даними Харківського ОЦГМ, у період із 16 серпня по 12 жовтня практично на всій території області не було ефективних опадів. Температура повітря в серпні та першій половині вересня сягала 27°С, максимально — близько 30°, а поверхня грунту нагрівалася до 45...50°С. Все це призвело до пересушування посівного шару грунту (запаси продуктивної вологи в шарі 0–20 см становили від 0 до 15 мм за середніх багаторічних 16–19 мм) та утруднення його обробітку і, як наслідок, до значної затримки сходів озимих культур. До того ж, вони недружні й нерівномірні, поля мають строкатий вигляд.
За сівби по парових попередниках у кінці серпня — на початку вересня, як правило, дало сходи 60–80% висіяного насіння. Рослини почали кущитись, утворили 2–3, а подекуди 3–5 пагонів, а також по 2–6 вузлових коренів. Але в сухому грунті ріст кореневої системи утруднений, тому довжина корінців не перевищувала 0,8–2,0 см. За таких умов забезпечення вегетативних надземних органів рослин водою та поживними речовинами — недостатнє, що погіршує умови їхнього росту й розвитку. Крім того, в другій декаді вересня спостерігалися суховійні явища, що спричинило зневоднення рослин ще й способом транспірації.
Після непарових попередників за своєчасного якісного обробітку грунту волога в посівному шарі частково збереглася до посіву, на таких полях проросло й дало сходи близько 30–50% насіння. Рослини переважно нерозкущені, вузол кущення лише починає формуватися, вторинна коренева система не утворилася. На площах із пересушеним верхнім шаром грунту сходів практично немає.
Аналогічні умови осіннього періоду спостерігалися в 1999 році, коли перші дощі пройшли в другій декаді жовтня, і в області було засіяно 83% запланованих площ. Зима 1999/2000 року була м’якою, і сходи з’являлися протягом зимових місяців і ранньої весни. Проте весняні умови того року були також несприятливими для озимих культур (снігова пліснява, травневі заморозки). Урожайність озимої пшениці внаслідок комплексу несприятливих умов була низькою — 1,53 т/га.
Кліматичні умови літніх місяців сприяли значному підвищенню чисельності багатьох видів шкідників. Тепла, а часом жарка та суха погода сприяла значному заселенню посівів озимих культур шкідливими комахами. На більшості озимих у вересні спостерігалася висока чисельність смугастої цикадки, пшеничної мухи, клопів-сліпняків (хлібного клопика та мандруючого сліпняка).
Слід зазначити, що в умовах значної посухи показники економічних порогів шкодочинності цих шкідників потрібно помітно знизити в зв’язку із затримкою росту та розвитку рослин, зрідженістю посівів. Пошкодження, особливо пшеничною мухою, ще більше ослабило рослини озимих культур та зробило їх чутливішими до дії низьких температур у зимовий період. Місцями, незначною мірою, на краях полів рослини пошкодили підгризаючі совки.
Зберігається загроза значного поширення на посівах вірусних хвороб, зокрема вірусу жовтої карликовості ячменю (ВЖКЯ). Це обумовлено значним його розповсюдженням на злаках улітку, хоча чисельність злакових попелиць (переносників вірусу) на посівах озимини у вересні через посуху була незначною.
Насіння, яке не дало сходів, перебуває в різних умовах. Так, насіння, що висіяли в напівсухий грунт, наклюнулось або проросло, але через брак вологи не дало сходів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Стан посівів озимих культур на Сході України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок