Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Сортові ресурси ячменю ярого

Сортові ресурси ячменю ярого

Назва:
Сортові ресурси ячменю ярого
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,44 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Сортові ресурси ячменю ярого


За посівною площею та валовим збором зерна у світовому рільництві ячмінь поступається лише пшениці, рису й кукурудзі (в Україні — тільки пшениці). Це зумовлюється його цінністю в продовольчому, зернофуражному й технічному відношенні, високою врожайністю, невибагливістю до умов середовища й агротехніки. До того ж, ячмінь дає добру віддачу в разі застосування інтенсивних технологій.
У світовому рослинництві ячмінь посідає важливе місце. Його посівні площі — близько 72 млн га. Валовий збір досягає 158 млн т, а середня врожайність — 22 ц/га. Частка України в світовому виробництві ячменю дорівнює 8%, поступаючись лише Росії (15%). Проте за врожайністю (2,5 т/га) Україна значно поступається країнам Західної Європи, де цей показник наближається або перевищує 6 т/га.
Дані ФАО свідчать, що 42–48% щорічних валових зборів ячменю використовує переробна промисловість, 6–8 — іде на виробництво пива, 15 — на харчові та 16% — на кормові цілі.
За кормовими цінностями ячмінь набагато переважає пшеницю, адже за амінокислотним складом білка, в тому числі за дефіцитним лізином, ячмінь збалансований краще, ніж інші зернові культури. Кілька років тому вчені виявили в білку ячменю такі речовини, як тригліцерид і токотриенол, здатні значно знижувати рівень холестерину в крові.
Останніми роками різко збільшується використання зерна ярого ячменю для виробництва пива. В зв’язку з цим перед селекціонерами, вченими й технологами полів постає завдання створити сорти й розробки технологій вирощування зерна цієї культури.
В Україні щорічно державну експертизу проходять 50–60 сортів ячменю ярого. Порівняно з 1991 р., кількість його сортів у Держреєстрі збільшилась на 61 і налічує 76. Частка сортів, зарахованих до вищої категорії якості, дорівнює 67%, новорайонованих — 50%. Темпи сортозаміни в Держреєстрі за останні 15 років становлять 96%.
За цей період урожайність сортів ярого ячменю в державному випробуванні зросла на 45% і на сьогодні становить 5,5–6,5 т/га. Непоодинокі випадки, коли продуктивність нових сортів на сортодослідних станціях перевищує 8–9 т/га. Цих результатів досягнуто насамперед завдяки:*
висіву новореєстрованих сортів із високим ступенем адаптивності;*
науково-обгрунтованій структурі сортового складу;*
правильному вибору сорту;*
дотриманню оптимального співвідношення між сортами, що за своїми характеристиками доповнюють один одного в межах якості й мети використання;*
забезпеченню господарсько-біологічних вимог конкретно взятого сорту.
Такий шлях є універсальним для товаровиробників, оскільки з економічного погляду враховує їх фінансовий стан і одночасно сприяє зниженню собівартості зерна ячменю та підвищенню його конкурентоспроможності.
Тому в Україні вже сьогодні потрібно відмовитися від вирощування фуражних ячменів і надати перевагу таким сортам:*
пивоварним — Аннабель, Канаду, Толар, Барке, Оболонь, Данута, Джерзей, Пасадена, Скарлет, Амулет;*
цінним — Південний, Селеніт, Вакула, Донецький 15.
Останніми роками успішно розроблено метод селекції сортів ячменю з комплексною посухо-, солестійкістю за чіткого генетичного контролю показника (наявність ізоферменту кореневої суперосидисмутази СОД-s2), що захищає мембрани клітин в агресивному середовищі й підтримує тургор у клітинах під час посухи. Це дало змогу доповнити Держреєстр групою сортів, таких як Адапт, Палідум 107, Сталкер, Південний, що є неперевершеними за ознаками адаптивності до несприятливих умов вирощування: посухо- та жаростійкості.
Триває покращання якісної структури зареєстрованих сортів ярого ячменю. Вперше зареєстровано чотири сорти — Целінка, Цезар, Гетьман, Оболонь — із генетично успадкованими пивоварними властивостями, які зберігаються і в посушливі роки. Це дало можливість збільшити ареал вирощування пивоварних сортів і в зоні Степу.
У Держреєстрі постійно зростає питома вага сортів інтенсивного типу. Науковий підхід до складання сівозмін потребує, аби половину посівних площ ячменю засівали саме цими сортами: Пеяс, Адажіо, Аскольд, Вакула, Водограй, Корона, Толар та інші.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Сортові ресурси ячменю ярого

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок