Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Штучні та синтетичні волокна

Штучні та синтетичні волокна

Назва:
Штучні та синтетичні волокна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,27 KB
Завантажень:
499
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат з хімії
Штучні та синтетичні волокна


Як вам відомо, натуральні волокна — бавовну, льон, вовнy, шовк — виробляють із природних волокнистих матеріалів. Природний полімер целюлоза також має волокнисту струк-туру, проте вона недостатньо впорядкована, щоб із неї можна було виробити нитки. З цією метою треба перебудувати струк-туру речовини. Це досягається хімічним шляхом: целюлозу, виділену з деревини, обробляють спеціальними речовинами, продукт розчиняють. У розчині полімерні молекули стають
більш рухливими, тепер з них можна формувати волокно (роз-чинник при цьому випаровується). Таким чином виготовляють штучні (ацетатне або віскозне) волокна, а з них — штучна (ацетатний або віскозний) шовк.
Волокна можна виробляти і синтетичним шляхом. Людо бавовна — полімерний матеріал, мономером якого є целюлозу то вовна і шовк — полімери білкової природи, молекули яких утворюються шляхом сполучення амінокислот. Як виявилося, подібну структуру має полімер амінокапронової кислоти складу H2N—(СН2)5—СООН. Загальна формула полімера:*
Складіть схему сполучення між собою трьох молекул амінокапронової кислоти за зразком, наведеним у § 13.
Волокно, вироблене з такого полімера, називається капро-ном. Воно міцне, не витирається, не вбирає вологу (через це швидко висихає), хоча й має деякі вади.*
Зважаючи на те, що це волокно білкової природи, зробіть при-пущення про його відношення до кислот, нагрівання. Дайте по-яснення.


Целюлоза
Знаходження у природі. Фізичні властивості. Целюлоза, або 4 клітковина, входить до складу всіх рослин, утворюючи в них обо-лонки клітин. Звідси походить і її назва («целула» — клітина). Целюлоза надає рослинам потрібної міцності та еластичності і є немовби їх скелетом.
Волокна бавовни містять до 98 % целюлози; волокна льону й конопель теж в основному складаються з целюлози; у деревині во-на становить близько 50%. Папір, бавовняні тканини — це вироби з целюлози. Особливо чистими зразками целюлози є вата з очище-ної бавовни й фільтрувальний (непроклеєний) папір.
Виділена з природних матеріалів целюлоза — тверда волокнис-та речовина, яка не розчиняється ні у воді, ні в звичайних орга-нічних розчинниках.
Будова целюлози. Целюлоза, як і крохмаль, є природним по-лімером. Виявилося, що ці речовини мають навіть однакові за складом структурні ланки, отже, і ту саму молекулярну форму-лу (С6Н10О5)„. Але тоді постає запитання: від чого ж залежить відмінність між властивостями цих двох, без сумніву, різних речовин?
Можна припустити, що макромолекули крохмалю і целюлози від-різняються кількістю структурних ланок або своєю структурою. Справді, значення п у целюлози звичайно більше, ніж у крохма-лю: її середня відносна молекулярна маса досягає кількох мільйонів.
Але в основному целюлоза і крохмаль відрізняються струк-турою своїх молекул. Молекули крохмалю мають лінійну і розгалужену структуру, а молекули целюлози — тільки лінійну:
-С6НЮ05-С6Н1005-С6НІ005-С6НЮ05- ...
Цим пояснюється утворення целюлозою таких волокнистих мате-ріалів, як бавовна, льон, коноплі тощо. У природних волоконцях макромолекули целюлози розміщуються в одному напрямі; вони, як говорять, орієнтовані вздовж осі волокна (мал. 50). Численні вод-неві зв'язки між гідроксильними групами, що виникають при цьому, зумовлюють високу механічну міцність цих волоконець. У процесі прядіння бавовни, льону вони сплітаються у довші й міцніші нитки. З целюлози деревини не прядуть ниток. Це пояснюється тим, що мак-ромолекули в ній хоч і мають лінійну структуру, проте розміщені безладно, не орієнтовані в одному напрямі.
Здавалося б, відмінність у бу-дові молекул крохмалю і целюлози незначна, але вона дуже впливає на властивості полімерів. Досить згадати, що крохмаль є важли-вим продуктом харчування, а це-люлоза для цього не може вико-ристовуватися.
Хімічні властивості. З повсяк-денного життя відомо, що целюло-за добре горить. Під час горіння деревини без доступу повітря
відбувається термічний розклад целюлози.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Штучні та синтетичні волокна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок