Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Посухостійка пропозиція для сівозмін Півдня

Посухостійка пропозиція для сівозмін Півдня

Назва:
Посухостійка пропозиція для сівозмін Півдня
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,68 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Посухостійка пропозиція для сівозмін Півдня


Українські аграрії дедалі більше звикають дивитися на продукти своєї праці крізь призму грошей. У цьому їм допомагають інвестори, які часто аграріями не є, проте добре знають, що саме треба вирощувати. Тому й маємо: на Півдні України сівозміни перенасичуються соняшником; з них випадають економічно непривабливі, але дуже важливі для землі ланки — бобові культури, багаторічні трави, чорні пари. Не маючи доброго попередника, страждає головна культура Степу — озима пшениця. А проте, південним сівозмінам запропонувати є що.
Останніми роками спостерігається пожвавлення ринку такої культури, як гірчиця сарептська (або жовта). Ті сільгоспвиробники, які мали нагоду з нею працювати, відзначають доволі високу її рентабельність і здатність поліпшувати стан грунту. Гірчиця є чудовим попередником під озиму пшеницю.
Мірою розвитку переробної бази та торговельної інфраструктури закупівельні ціни на товарне насіння цієї культури підвищуються. Так, якщо у 2000 році вони становили 850 грн/т, у 2002-му — 1100, то у 2003-му піднялися до 1300 грн/т. При цьому площі посівів жовтої гірчиці весь час зростають, сягнувши торік близько 70 тис. га. Гірчицю сарептську скуповують як вітчизняні переробники, так і іноземні трейдери, що почали відкривати для себе Україну як значного виробника цієї культури. Обсяги її експорту нинішнього маркетингового року вимірювалися вже десятками тисяч тонн. Через переважання попиту над пропозицією між цими двома категоріями покупців існує певна конкуренція, що також підживлює тенденцію до зростання цін.
Поряд з гірчицею сарептською існує її біологічна родичка — гірчиця біла. Для України вона є культурою суто експортною: вироблені з неї продукти (негіркі приправи) є традиційними в меню країн Заходу, проте не в Україні. Тому внутрішній український ринок гірчиці білої цілком залежить від попиту на ринку зовнішньому і, як свідчить досвід останніх років, є дуже нестабільним. Наприклад, минулого маркетингового року трейдери скуповували насіння гірчиці білої за цінами до 1700 грн/т, нинішнього ж їх рівень впав нижче 1000.
Проте цього разу ми не чіпатимемо гірчиці білої, а зосередимося на гірчиці сарептській. Бо саме вона здатна задовольнити потребу сільгоспвиробників зон ризикованого землеробства (Півдня і Південного Сходу) у культурі, яка демонструвала б високу посухостійкість, рентабельність, стабільність і могла б вирощуватися з користю як для землі, так і для економіки господарств. Річ у тім, що посухостійкість гірчиці сарептської значною мірою зумовлена особливостями будови її кореневої системи. Якщо вона розвинулася нормально, то 70% маси коріння залягатиме нижче орного шару, а 10% — на глибинах від 90 см до 3 м. Завдяки цьому рослина може витримувати тривалі (понад два місяці) бездощові періоди. Також ця особливість дає культурі змогу отримувати поживні речовини з глибоких шарів грунту, одночасно виносячи їх в орний шар.
Отже, гірчиця сарептська — дрібнонасінна олійна культура з родини хрестоцвітих, зовнішньо дуже схожа на ріпак. Вміст олії в її насінні становить від 35 до 52%. Причому, так само як і в ріпаку, має місце проблема ерукових компонентів олії. Тому гірчиця потребує постійного сортооновлення.
З гірчиці сарептської виготовляють гірчичну олію та макуху, а з останньої — гірчичний порошок, харчову гірчицю (більш відому як “гірчиця російська”) та медичні гірчичники. Гірчичний порошок використовують також у виробництві майонезів, а макуху — у складі комбікормів для годівлі тварин та птиці.
Гірчична олія має високу температуру кипіння і є незамінною у хлібопекарській промисловості. Її також використовують у рибоконсервній, харчовій та парфумерній промисловостях. На відміну від гірчичного порошку, ринок гірчичної олії в Україні ще не розвинутий, тож близько 80 її відсотків вітчизняні переробники експортують. Значно більший попит цей продукт має в Росії, зокрема на батьківщині гірчиці сарептської — у Волгоградській області.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Посухостійка пропозиція для сівозмін Півдня

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок