Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Проблема стресу в промисловому тваринництві

Проблема стресу в промисловому тваринництві

Назва:
Проблема стресу в промисловому тваринництві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,17 KB
Завантажень:
80
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Проблема стресу в промисловому тваринництві


В умовах великих комплексів істотно змінюються звичні умови існування тварин. Сучасні методи ведення промислового тваринництва передбачають такі способи утримання, які суперечать природним фізіологічним особливостям тварин, що склалися в процесі філогенезу. Так, в процесі еволюції тварини добували собі їжу, воду, партнера, оборонялись тощо. Вони пристосувалися до такого типу годівлі, який передбачав зміну складу їжі та її консистенції залежно від пори року, кліматичних та інших умов. Сама годівля тривала досить довго, оскільки включала час перебування тварин на пасовищі. В сучасних господарствах тварини отримують готові корми відносно однакового складу і консистенції. Якщо врахувати ще і зміни у процесі відтворення, мікроклімату, формування великих груп тварин, малий фронт годівлі тощо, то стане зрозумілим, наскільки гостро постає проблема стресу в промисловому тваринництві.
Ідею стресу як загального адаптивного синдрому вперше висловив канадський вчений Ганс Сельє.
Під стресом, або загальним адаптивним синдромом, він розумів стан, в якому опиняється організм під впливом різноманітних факторів оточуючого середовища, а фактори, які здатні викликати однорідні відповідні реакції організму, назвав стресорами. В такій назві підкреслювалась думка, що багато компонентів стресової реакції є, по суті, адаптацією організму до нових для нього екстремальних умов.
Пройшло декілька десятків років, і слово “стрес” стало звичайним у словнику культурної людини. Його можна почути не тільки на науковому диспуті, а і в метро, автобусі чи магазині.
Говорячи про явище стресу, ми маємо на увазі всі неспецифічні зміни в організмі, які виникають під дією різних за якістю, але сильних подразників. Дослівний переклад слова стрес з англійської (зігезз) означає напруження. Стрес — це неспецифічна захисна, адаптивна, нейрогормональна реакція тварини у відповідь на дію різних сильних подразників, які загрожують її гомеостазу. Тому його можна розглядати як адаптивний синдром. У сільськогосподарських тварин стрес — це реакція організму на раптову зміну звичних умов утримання, порушення режиму годівлі, розпорядку дня на фермі та інших технологічних заходів.
Ефективність профілактичних і лікувальних методів у ветеринарії, а також цілеспрямоване управління продуктивними та репродуктивними властивостями тварин багато в чому залежать від знання механізмів підтримання гомеостазу, розвитку стресу і адаптації. Створення фізіологічно обгрунтованої технології утримання сільськогосподарських тварин в промислових комплексах не можливе без розкриття суті гомеостазу, його зв’язків із стресом і адаптацією, патогенезом хвороб. Саме тому фізіологічні основи розвитку стресу повинні бути розглянуті залежно від таких станів організму, як гомеостаз і адаптація.
Під терміном “гомеостаз” фізіологи розуміють не тільки постійність хімічних і фізико-хімічних параметрів організму, а особливу стійкість його, яка характеризується не стабільністю процесів, а постійно змінюваними, навіть в нормальних умовах, хоч і в невеликих межах, фізіолого-біохімічними процесами. Однак життя не можна уявити як процес підтримання гомеостазу. Сьогодні вважають, що збереження гомеостазу під впливом на організм будь-яких екстремальних факторів середовища свідчить про його адаптацію до них.
Адаптація — це адекватні метаболічні і морфофункціональні реакції організму тварини у відповідь на тривалі зміни факторів середовища, корисний результат яких направлений на досягнення стійкого рівня активності функціональних систем в нових умовах діяльності і реалізації харчової, статевої і оборонної реакцій з метою самозбереження і відтворення здорового потомства.
Під час стресу напружується діяльність всіх систем організму. Вона спрямовується на самозахист і пристосування до нових умов існування. Обов’язковою умовою розвитку стрес-реакції є посилення функції залоз внутрішньої секреції, і особливо системи гіпоталамус — передня частина гіпофіза — кора наднирників.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Проблема стресу в промисловому тваринництві

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок