Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Зрошування грунту

Зрошування грунту

Назва:
Зрошування грунту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,45 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Зрошування грунту


Відсутність достатньої кількості продуктивної вологи в грунтах південних регіонів України — природна справа, але травнева грунтово-повітряна посуха на Поліссі та травнево-червнева в частині Лісостепу спрямовують погляди сільгоспвиробників у напрямі зрошення.
Безсніжна зима, рання весна та різкий перехід температури повітря через 26°С призвели спочатку до повітряної, а потім і до грунтової посухи зі зменшенням кількості та якості зернового врожаю. Якщо вологість повітря не підвищиться, а кількість грунтової вологи не збільшиться, постане питання про переоцінку врожайності як деяких пізніх овочів, так і олійних культур. Розуміння потреби зрошення під час несприятливих метеорологічних умов загострюється, і тому для багатьох господарів залишаються невирішеними питання, яким чином зрошувати та яка економічна доцільність цього заходу.
Більшість знає, що існують різні способи поливання с.-г. культур, основними з яких є поверхневе зрошення, дощування й мікрозрошення.
Поверхневе зрошення — найпоширеніший у всьому світі спосіб зрошування. В цьому разі вода розподіляється поверхнею грунту у вигляді суцільного шару або окремих струменів. Залежно від характеру розподілу поливної води полем й способу перетворення в грунтову вологу, поверхневе зрошення поділяється на три основних види: поливання по борознах, поливання по смугах і поливання затопленням.
За поливання по борознах вода рухається спеціально нарізаними поливними борознами.
Застосовують його для поливання переважно широкорядних посівів просапних культур, а також плодових, ягідних і лісових насаджень.
За поливання по смугах вода рухається шаром 2–3 см поливними ділянками зрошуваної площі, які обваловані тимчасовими земляними валиками заввишки 15–25 см. Поливання по смугах застосовують для культур переважно суцільного та вузькорядного посівів.
Поливання затопленням застосовують для зрошення рису, промивання засолених грунтів, а також для поливання луків, пасовищ і лісових масивів. Цей спосіб потребує мінімальних витрат ручної праці та енергоресурсів, але тут одночасно потрібне й оперативне проведення циклу поливань — скидання води, оскільки більшість с.-г. культур (окрім рису) не витримують тривалого затоплення.
Переваги поверхневого зрошування:
- простота й надійність в експлуатації;
- можливість поливати за сильного вітру;
- порівняно із системами дощування та краплинного поливання, невеликі витрати на будівництво.
Найдоцільніше поверхневе зрошування застосовувати на середніх і слабких за водопроникністю грунтах з рівною поверхнею поля (з переважаючими ухилами 0,002– 0,01%) із заляганням грунтових вод на глибині не менше 4–5 м від поверхні, а також для створення запасів вологи в грунті.
Недоліки поверхневого зрошування:
- забагато ручної праці;
- великий обсяг планувальних робіт за складного мікрорельєфу;
- руйнування структури грунту й потреба в додатковому розпушенні міжрядь;
- нерівномірність зволоження грунту вздовж поливних борозен і смуг;
- висока ймовірність підняття рівня грунтових вод із засоленням або заболоченням зрошуваних ділянок.
Переважну більшість поливних площ в Україні зрошують дощуванням. За дощування вода з допомогою дощувальних апаратів розбризкується в повітрі.
Основними параметрами для штучного дощу є розмір його крапель, інтенсивність і рівномірність.
Краплі штучного дощу мають бути завбільшки 1–2 мм. Більші руйнують агрегати грунту та ущільнюють його, а дрібніші зносяться вітром та швидше випаровуються.
Інтенсивність дощу — шар опадів, що випадає на одиницю площі за одиницю часу. Інтенсивність штучного дощу має бути такою, щоб дощову воду максимально використовували рослини, не спричинюючи поверхневого стоку й ерозії грунту.
Для більшості дощувачів вона становить менше 0,4 мм/хв (для порівняння: середня інтенсивність природного дощу — 0,004–0,1мм/хв, для злив середня інтенсивність сягає 2–10 мм/хв).
Довідка. 1 мм опадів дорівнює 10 м3/га.
Під час дощування для збереження структури та оптимальної аерації грунту потрібно, щоб на важких грунтах інтенсивність дощу не перевищувала 0,1–0,2 мм/хв, на середніх — 0,2–0,3 мм/хв, і на легких — 0,5–0,7 мм/хв.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Зрошування грунту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок