Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Розробка технології підвищення нафтовилучення за методом пар

Розробка технології підвищення нафтовилучення за методом пар

Назва:
Розробка технології підвищення нафтовилучення за методом пар
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,98 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РозРОБКА ТЕХНОЛОГІЇ ПІДВИЩЕННЯ НАФТОВИЛУЧЕННЯ ЗА МЕТОДОМ ПАР
Заводнення на сьогодні є основною технологією видобутку нафти, але при цьому у покладі залишається не видобутою значна частина нафти. Так, у сприятливих умовах при витісненні нафти водою коефіцієнт нафтовіддачі може сягати 0,65-0,7, а при відборі так званих важковидобувних запасів (мала проникність, велике неоднорідність пласта, висока в'язкість нафти) він складає лише 0,3-0,35.
Неповне витіснення нафти водою з пластів зумовлене: 1) капілярними силами; 2) мікро- та макронеоднорідністію пластів; 3) в’язкістю нафти.
Капілярні сили викликані капілярним тиском
(6.1)
де у – поверхневий натяг не межі поділу нафта - вода; и – кут змочування поверхні пор водою; r – радіус порового каналу.
Поверхні порових каналів в основному гідрофільні, тобто добре змочу-ються водою (кут змочування и < 90°), хоча під дією асфальтенів нафти частково можуть бути гідрофобізовані (и > 90°).
Для кожного окремо взятого зразка породи розмір пор змінюється у широких межах. Наприклад, у середньопроникних пластах (0,4-0,5 мкм2) радіус пор може змінюватися практично від нуля до 100-150 мкм2 при середньому значенні 10-20 мкм2, тобто має місце мікронеоднорідність порового простору. У дрібних порах капілярний тиск сягає 0,03-0,05 МПа.
На фронті витіснення у гідрофільних пластах під дією капілярних сил рідина швидше надходить у дрібні пори, ніж у великі (внаслідок більшої вели-чини капілярного тиску у дрібних порах). Тобто капілярні сили у гідрофільних пластах вирівняють фронт витіснення, сприяють витісненню нафти з дрібних пор, підвищуючи тим самим нафтовіддачу. При цьому необхідно, щоб швид-кість переміщення фронту витіснення була співрозмірною швидкості капіляр-ного всмоктування. Але таке можливе лише за дуже малих перепаді р тиску (до 0,3 МПа) між зонами закачування води та нафти, які в 15-20 разів менші від тих перепадів, що має місце на практиці й забезпечують економічно обґрунтовані темпи відбору нафти.
За реально існуючих швидкостей витіснення під дією гідродинамічного перепаду тиску нафти з випередженням витісняється з великих порових кана-лів, а під дією капілярних сил вона з дрібних пор витісняється водою в уже об-воднені великі пори, де утворюються окремі краплини (глобули) нафти у воді.
Для витіснення краплини нафти з порового каналу змінного перерізу не-обхідно перебороти різницю капілярних тисків (ефект Жамена), що визначаєть-ся за формулою Лапласа
(6.2)
де , - відповідно більший (розширення)і менший (звуження) радіус порового каналу.
У гідрофобних колекторах вода може знаходитися тільки у центральній частині великих пор, тому нафта, то знаходиться у вигляді плівки на стінках великих пор та у дрібних порах дуже погано витісняється водою (коефіцієнт ви-тіснення сягає лише 0,25-0,4). З попереднього зрозуміло, що усунення капіляр-них сил також сприятиме підвищенню нафтовіддачі. У частково гідрофобізова-них пластах картина витіснення буде якоюсь мірою проміжною.
Зі збільшенням в’язкості нафти, точніше, зі зменшенням величини спів-відношення в’язкостей води та нафти нафтовіддача зменшується.
Отже, зменшення чи усунення дії капілярних сил, вирівнювання проник-ностей у різних об'ємах (шарах, зонах) пласта та збільшення співвідношення в’язкостей витіснювального агента й нафти сприяє збільшенню нафтовилучен-ня. Досягнути збільшення нафтовилучення вдається введенням різних домішок до нагнітальної води.
Механізм процесу витіснення нафти із пластів водним малоконцентрованим розчином ПАР типу ОП-10 заснований на зниженні поверхневого натягу між нафтою і водою з 35-45 до 7-8,5 мН/м і зміні крайового кута змочування кварцової пластинки від 18 до 27є. Відповідно напруга змочування (у?cos(и)) зменшується у 8-10 раз. Досліди БашНИПИнефти показали, що оптимальною масовою концентрацією нейоногенних ПАР у воді слід вважати (0,05-1)%.
Дослідами ЦНДЛ показано, що використання традиційного заводнення навіть при приміненні гідродинамічних методів (циклічне заводнення, переміщення направлень фільтраційних потоків, та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Розробка технології підвищення нафтовилучення за методом пар

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок