Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Технологія вирощування ріпаку

Технологія вирощування ріпаку

Назва:
Технологія вирощування ріпаку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,69 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Технологія вирощування ріпаку


Ріпак — цінна олійна та кормова культура. Насіння ріпаку містить 38–50% олії, 16–29 білка, 6–7% клітковини. Ріпакову олію використовують у харчовій, хімічній, медичній, парфумерній та військовій промисловості, сільському господарстві, а також для отримання екологічно чистого пального (біодизелю). Площі під цією культурою щороку збільшуються, а під урожай 2008 р. було засіяно близько 1,6 млн га (рисунок).
За даними Держкомстату України, середня врожайність ріпаку по країні з 2005 по 2008 р. сягала відповідно 12,1; 14,6 і 15,7; за попередніми даними, — близько 21 ц/га. За даними вчених, фінансові витрати на вирощування ріпаку покриваються за врожайності 11–15 ц/га (І. Войтов, М. Бобро, Ю. Красиловець та ін., 2006 р.).
Проте щорічне збільшення площ під культурою, спрощення та недотримання технології вирощування, строків сівби, агротехніки й сівозміни, впровадження нерайонованих сортів і гібридів, зокрема іноземної селекції, сприяло масовому поширенню хвороб і шкідників, які спричиняють недобір урожаю подекуди до 30–40, і погіршення якості насіння (В. Пересипкін, 1990 р., Я. Бардин, 2000 р.).
Живлення шкідників і розвиток хвороб на рослинах ріпаку призводять до зменшення асиміляційної поверхні листків, пошкодження квіток, насіння, через що втрачаються товарні й посівні якості. Внаслідок пошкодження коренів і стебел, рослини можуть загинути.
Серед комах-фітофагів найпоширенішими і найшкодочиннішими для ріпаку є хрестоцвіті блішки; ріпакові квіткоїд, пильщик, листоїд; насіннєвий і хрестоцвітий стеблові прихованохоботники, а також капустяна совка, білани, капустяні попелиця та клопи. Із хвороб це — бактеріоз коренів, пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, біла й сіра гнилі тощо.
Найнебезпечнішими, передусім у південних областях, для сходів озимого та ярого ріпаку та рано навесні (після відновлення вегетації озимого) є жуки хрестоцвітих блішок. Вони вигризають ямки на сім’ядолях, молодих листках, можуть знищити точку росту, що призведе до загибелі рослини. Активність і шкодочинність блішок зростають у спекотну посушливу погоду. Личинки фітофага доволі безпечні: живляться дрібними корінцями хрестоцвітих рослин.
Рано навесні скрізь активізуються жуки ріпакового квіткоїда, які спершу харчуються на квітках різноманітних трав і дерев, а далі, з появою квіток на ріпаку, заселяють і пошкоджують їх, через що вони опадають. Личинки живляться пилком і за незначної чисельності на врожай насіння не впливають. Але якщо на одній квітці оселяються три й більше личинки, то втрати врожаю можуть бути істотними. За холодної і дощової весни шкодочинність квіткоїда незначна.
Ріпаковий пильщик поширений скрізь, проте найбільшої шкоди він завдає в центральних областях. Щільність і шкодочинність комахи істотно збільшуються, якщо під час льоту та відкладання яєць тепло й сонячно. За прохолодної та дощової погоди пильщики не літають, а в разі затяжної негоди вони можуть загинути, не відклавши яєць. Несправжні гусениці фітофага знищують листки повністю, залишаючи лише центральну жилку.
Личинки ріпакового листкоїда за значного поширення можуть знищити навесні молоді листочки культури, їхню шкодочинність зазвичай фіксують на недоглянутих посівах.
Насіннєвий прихованохоботник поширений у західних, центральних і південних областях. Жуки під час додаткового живлення мало пошкоджують рослини, найбільшої шкоди завдають личинки, які знищують насіння в стручках. Через те що личинки хрестоцвітого стеблового прихованохоботника живляться всередині стебел, квіткових пагонів і черешків листків, ті часто обламуються, а рослина помітно відстає в рості та розвитку.
Осередково в посівах ріпаку розвиватимуться капустяна совка та білани, гусениці яких пошкоджують листки. Із сисних фітофагів поширюватимуться капустяні попелиця та клопи. Їхню шкодочинність фіксуватимуть у вогнищах за значної чисельності та посушливої погоди, що може спричинити передчасне всихання листків і утворення недорозвинутих стручків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Технологія вирощування ріпаку

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок