Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Вірус картоплі і як з ним боротися

Загрузка...

Вірус картоплі і як з ним боротися

Назва:
Вірус картоплі і як з ним боротися
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,58 KB
Завантажень:
443
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вірус картоплі і як з ним боротися


Вірусні захворювання картоплі, як і бактеріальні, не піддаються лікуванню. Серед найнебезпечніших — віруси PLRV, Y, X, A, S, M, AMY та віроїд веретеноподібності PSTV. Найбільші втрати врожаю спричинюють PLRV, Y, X та PSTV. Як наслідок — виродження сорту.
В Україні тiльки через ураження вiрусними хворобами недобiр урожаю картоплi становить у середньому 30–40, а подекуди й 70%. Шкодочинність окремих вірусів плодових культур може сягати 20–60% втрат урожаю. При цьому значних економічних збитків завдають як окремі віруси, так і їхня комплексна інфекція. Віруси, в той чи інший спосіб, прямо чи побічно, впливають на більшість фізіологічних процесів інфікованої рослини. На відміну від інших інфекційних захворювань рослин, вірусні хвороби мають низку особливостей: в інфікованій рослині вірус зберігається протягом усього її життя, а також у її вегетативному (для деяких патогенів — і генеративному) потомстві. Це призводить до накопичення вірусів у продукції рослинництва та насіннєвому матеріалі, а також у навколишньому середовищі (в агроценозах), підсилюючи і без того високий інфекційний фон. Найбільших збитків вірусні хвороби завдають вегетативно розмножуваним культурам, серед яких перше місце в Україні (за народно-господарським значенням) посідає картопля.
У державах і районах з теплим кліматом деякі вірусні хвороби займають перше місце за шкідливістю й поступаються тільки фітофторозу в районах високого зволоження. У сприятливих для культури умовах рослини проявляють максимальну продуктивність лише в разі вирощування із насіння, не ураженого вірусною інфекцією. Окрім недобору врожаю, вірусне ураження спричиняє погіршення якості продукції. У бульбах уражених рослин картоплі зафіксовано знижений вміст сухої речовини, крохмалю, аскорбінової кислоти; підвищення вмісту загального азоту й вільних амінокислот, фосфору й розчинних цукрів, а також високий вміст амідів. Відтак, істотним резервом збільшення врожаїв сільськогосподарських культур та підвищення якості продукції, а також, що не менш важливо, якості насіннєвого матеріалу є захист від вірусного ураження.
Широке поширення вірусних інфекцій констатує недостатність уваги до фітовірусологічних проблем в Україні. У галузi рослинництва iснує нагальна потреба в розробцi методів і засобів діагностики фітопатогенних вірусів, методів оздоровлення рослин, у створеннi банку здорових сортiв, розробці ефективних систем контролю й захисту насiннєвого матерiалу на основі визначення фітосанітарного стану конкретних агроекосистем.
Спiвробiтники відділу фітовірусології і біотехнології Інституту сільськогосподарської мікробіології УААН (ІСГМ) протягом багатьох рокiв проводять вірусологічний моніторинг посiвiв картоплi в зоні Північного Полісся України. Результати загалом показують високий природний інфекційний фон у цій агроекосистемі, який сформувався протягом багатьох років насичення сівозміни посівами картоплі. За вирощування в польових умовах 94% обстежених сортів уражені вірусами. При цьому ступінь ураженості сортозразка становить від 5 до 100%. Ураженість посівів еліти часом досягає 100%, у багатьох випадках — за латентного (прихованого) протікання інфекції. Понад 97% рослин картоплі на посівах приватного сектору уражені вірусними хворобами.
Останніми роками виявлено інтенсивне розповсюдження некротичних штамів Y-вірусу картоплі (93,3% тестованих ізолятів; Y-вірус виявлено в 42% із 150 проаналізованих сортів та гібридів картоплі), надзвичайно небезпечних епідеміологічно, що уражують сорти, які вирізнялись стійкістю до звичайних штамів цього вірусу, поширених у регіоні раніше. Достовірне зниження врожаю рослин картоплі трьох сортів становило 11,2– 41,6%. Уперше в Україні в 2005 р. співробітники відділу виявили штам Y-вірусу, що викликає на бульбах кільцеві некрози. Зафіксовано поширення віроїду веретеноподібності бульб картоплі.
Причиною змін складу популяції вірусів у регіоні може бути зміна сортименту.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Вірус картоплі і як з ним боротися

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок