Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Фацелія — медонос, сидерат та кормова культура

Фацелія — медонос, сидерат та кормова культура

Назва:
Фацелія — медонос, сидерат та кормова культура
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,98 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Фацелія — медонос, сидерат та кормова культура


Фацелія пижмолиста (Phacelia tanacetifolia Benth.) — належить до родини водолистих. Походить вона з Північної Америки (Каліфорнії). Її вирощують у культурі як неперевершений медонос. Це посередня кормова трава (переважно в травосумішках) та перспективний сидерат в усіх грунтово-кліматичних зонах України. До нас фацелія потрапила як дуже корисна культура для бджільництва. Більшість медоносних культур дають нектар протягом окремих частин дня (гречка, наприклад, до 11 години ранку). Фацелія ж виділяє нектар протягом світлового дня, тож бджоли, які запрацювалися допізна, досить часто ночують на її квітках.
Рослини фацелії однорічні, заввишки 90–100 см. У суцвіттях-завитках нараховується близько 75 і більше квіток. В основі квітки навкруг зав’язі є кільцеподібне утворення — нектарник. За весняного посіву цвітіння починається через 35–40 днів і триває 1,5 місяці. Плід — багатонасінна коробочка. Насіння дрібне: маса 1000 насінин не досягає 2 г (1,7–1,8). Корінь добре розвинений, стрижневий.
Рослина холодостійка: витримує приморозки до мінус 5...6°С. Насіння зберігає схожість близько 3–4 років. Однак потрібно зазначити, що, починаючи з другого року, схожість зменшується, а після четвертого року зберігання — зникає. Насіння починає проростати за 3...4°С, а краще — за 8...10°С. Добре витримує посуху, але не витримує надмірного зволоження. Запилюється комахами. Вегетаційний період фацелії — 75–90 днів. Залежно від строків висіву та погодних умов, цвіте через 40–45 днів, а перші квіти з’являються вже на 30-й день. Цвітіння, достигання насіння розтягнуті, нерівномірні, тривають понад місяць. До грунтів невибаглива, та все ж краще розвивається на легких родючих грунтах, чистих від бур’янів. Позитивно реагує на удобрення.
Напрями використання
Як кормова культура має посередні якості. На початку цвітіння вміст протеїну становить всього 2,3%. Наприкінці цвітіння за 34% сухої речовини містить (%): протеїну — 4,1; БЕР — 13,7; ліпідів — 1; клітковини — 10,3; попелу — 4,9. В 100 кг трави фацелії — 15,8 кормових одиниць, у кожній — 158 г перетравного протеїну. Внаслідок вмісту малої кількості цукрів фацелія для силосування в чистому вигляді малопридатна. Силосувати її слід у суміші з рослинами, які багаті на цукор (злакові трави, жито на зелений корм). Як зелений корм, фацелію поїдають тварини тільки дуже молодою, бо рослини густо вкриті жорсткими волосками і у міру старіння стебла й листки грубішають.
Використовувати фацелію в сумішках економічно вигідно, через те, що вона дає можливість значно поліпшити медоносну базу без зменшення площ основних сільськогосподарських культур, які висівають у плановому порядку. Особливо перспективні й поширені посіви-сумішки фацелії з викою, викою — вівсом, горохом і люпином. Фацелія, яку висівають разом із однорічними бобовими культурами, запобігає виляганню гороху та вики, полегшує механізоване збирання та знижує втрати врожаю.
Зелену масу фацелії можна використовувати на зелене добриво (урожай — близько 200 ц/га).
Як медонос фацелія забезпечує збір меду близько 250–300 кг/га. Одна її квітка протягом дня виділяє від 0,15 до 5 мг нектару. Велика кількість квіток на рослині й нерівномірне їх розкривання забезпечують довгий (близько 50 днів) період цвітіння. Із квітів фацелії бджоли носять нектар і темно-фіолетовий пилок. І, що особливо приємно, фацелія виділяє нектар за будь-якої погоди: у спеку, холод і після дощу. Мед із фацелії має ніжний аромат і чудові смакові якості. Цінується він, як і липовий, довго не кристалізується, придатний для зимівлі бджіл.
Основи вирощування
Висівати фацелію найкраще після просапних культур. Для удобрення застосовують 25–30 т/га органіки, по 45–60 кг/га фосфорних та калійних міндобрив, які вносять восени під оранку. Норма висіву — 10–12 кг/га в самостійному посіві або половина норми в сумішках із однорічними травами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Фацелія — медонос, сидерат та кормова культура

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок