Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Соєва експансія

Соєва експансія

Назва:
Соєва експансія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,99 KB
Завантажень:
156
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Соєва експансія


Посіви сої в Україні стрімко зростають. Нинішнього року вони сягнули 300 тис. га: стільки наші сільгоспвиробники не вирощували ніколи. Є всі підстави говорити про входження цієї культури до десятка найпоширеніших в Україні. Динаміка виробництва сої виразно свідчить щонайменше про дві позитивні речі: перспективу оздоровлення грунтів, виснажених надмірним вирощуванням соняшнику (адже соя — найперший конкурент соняшнику за місце у сівозміні), і забезпечення комбікормової промисловості одним із найнеобхідніших сировинних компонентів.
Проаналізуємо обсяги виробництва сої на прикладі Кіровоградщини. Якщо в 2000 році в області цією культурою засівали трохи більше 1000 га, то надалі динаміка була такою: 3200 га, 4800; 10 тис., 20 тис. і нинішнього року — 30 тис. га. За цим показником Кіровоградщину випередила лише Полтавщина, де соєю засіяли 42 тис. га.
З погляду стратегії розвитку вітчизняної аграрної галузі, ці цифри є вельми обнадійливими, проте невідворотно наводять на думку про посівний матеріал. Адже зростання посівних площ культури має підкріплюватися відповідним збільшенням пропозиції її насіння. На жаль, доводиться констатувати, що насінництво сої не встигає за потребами сільгоспвиробників. Аграрії часто змушені задовольнятися будь-яким її посівним матеріалом, не надто зважаючи на районованість, репродукцію чи технологічні характеристики сорту. Тобто цей ринок в Україні поки що є стихійним і дефіцитним.
Водночас існує низка науково-дослідних установ, які вже багато років ведуть селекцію сої і мало не щороку реєструють нові її сорти. З-поміж них —Селекційно-генетичний інститут, Інститут землеробства, Інститут землеробства південного регіону, Інститут рослинництва, Інститут фізіології рослин і генетики, Інститут олійних культур, Інститут зрошуваного землеробства, Буковинський інститут АПВ, Подільська державна аграрно-технічна академія, Інститут кормів та інші.
На Кіровоградщині таким селекційним осередком багато років була Кіровоградська державна сільськогосподарська дослідна станція, науковці якої створили і впровадили у виробництво не один сорт сої. Серед цих науковців була й Валентина Охватенко. Валентина Григорівна має власний погляд на процеси, що відбуваються нині у вітчизняній селекційно-насінницькій справі, і ось невеличке інтерв’ю з нею.—
Я прийшла працювати на дослідну станцію 1972 року. У 1981-му мала (у співавторстві) свій перший сорт сої — Кіровоградська 5: його було районовано і в Україні, і в Ростовській області Росії. Згодом, у 1984 році, було зареєстровано ще один мій сорт — Веселка: доволі ранній і врожайний, але схильний до вилягання. Проте були й палкі прихильники цього сорту, які засівали його впродовж десятка років.
У 1995-му до Держреєстру було внесено новий сорт — Ізумрудна. Ця високоврожайна середньорання соя одразу ж привернула до себе увагу: через два роки після районування сорт Ізумрудна було визнано національним стандартом для степової зони. Проте ще через два роки цей статус сорт втратив, тому що його посівні площі не збільшувалися. Єдине, що заважало цьому сорту, — відсутність нормального насінництва. На нашій станції насіння вирощували лише у відділі селекції і технології сої: сіяли 4 га різних сортів, з яких 2,5 га — селекційні розсадники і 1,5 га —посівний матеріал для реалізації. Тож чи могли ці 1,5 га задовольнити попит сільгоспвиробників? В умовах тодішнього дефіциту ціна насіння сягала 6800 грн/т, однак якість його була не найвищою.
У 1998 році ми зареєстрували ранній сорт Медея. Це один із найбільш перспективних і потрібних для селян сортів: його вегетаційний період становить 85–95 днів, а за врожайністю він не поступається середньостиглим. Найкраще сорт Медея зарекомендував себе в Полтавській, Черкаській, Вінницькій областях, де є і тепло, і волога.
Але знову постала та сама проблема: сорт — є, а насіння — немає. І перспектив для його виробництва на дослідній станції не було жодних.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 



Реферат на тему: Соєва експансія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок