Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Ризоманія — небезпечна вірусна хвороба цукрових буряків

Ризоманія — небезпечна вірусна хвороба цукрових буряків

Назва:
Ризоманія — небезпечна вірусна хвороба цукрових буряків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,09 KB
Завантажень:
468
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Ризоманія — небезпечна вірусна хвороба цукрових буряків


В Україні великої шкоди посівам цукрових буряків завдають хвороби листя й коренеплодів. Ризоманія, яку спричиняє вірус некротичного пожовтіння жилок буряків, — це нове для України захворювання цукрових буряків.
Поширення
Вперше симптоми ризоманії на цукрових буряках виявлено 1952 року на Півночі Італії, в долині ріки По, а вже через десять років хвороба цілком охопила північну й східну частини Центральної Італії. Звідси в інші країни Західної Європи ризоманія поширилась надзвичайно швидко. Вже в 1971 році виявили перші вогнища хвороби у Франції та Югославії, а 1972 року — в Греції. На території колишнього СРСР захворювання зареєстрували в 1973 році в Киргизії, а згодом у Казахстані. В Японії, де ризоманію виявлено у 1969 році, було вперше встановлено вірусне походження хвороби та виділено збудника — вірус некротичного пожовтіння жилок буряків, дотепер її класифікували як явище, спричинене нестачею мікроелементів у грунті або ж уважали наслідком ураження нематодою. Протягом наступних кількох десятиріч ризоманія поширилась у більшості країн світу, де вирощують цукрові буряки.
Згідно з даними Європейської і Середземноморської організації із захисту й карантину рослин, ризоманію зареєстровано в таких країнах:
Європа: Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Данія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Нідерланди, Польща, Румунія, Росія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, Сербія і Чорногорія;
Азія: Китай, Іран, Японія, Казахстан, Киргизстан, Ліван, Монголія, Туреччина, Сирія; Африка: Єгипет; Північна Америка: США.
В Україні хворобу вперше виявили в 1997 році співробітники Інституту цукрових буряків УААН. Починаючи з 2001 року, співробітники ІЦБ УААН та Укрголовдержкарантину спільно проводять дослідження з виявлення ризоманії в регіонах бурякосіяння України. Результатом цієї роботи стало внесення в 2003 році збудника ризоманії до списку “Карантинних організмів, обмежено розповсюджених на території України”. На сьогодні окремі вогнища ризоманії зареєстровано в Автономній Республіці Крим, Вінницькій, Волинській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Рівненській, Полтавській, Одеській, Львівській, Черкаській, Чернігівській, Хмельницькій, Херсонській областях.
Шкодочинність
Ризоманія — одна з найнебезпечніших хвороб цукрових буряків. У заражених вірусом рослин відбуваються глибокі метаболічні зміни: уповільнюються ріст, розвиток і процеси цукронакопичення, порушується функціонування провідної системи, що призводить до зменшення вмісту води в коренеплодах, зменшується вміст сухих речовин, загального й альфа-амінного азоту, а кількість натрію, калію, кальцію зростає порівняно зі здоровими коренеплодами. Уражені буряки стають дерев’янистими, часто загнивають із хвостової частини. Внаслідок цих змін погіршуються технологічні якості коренеплодів і знижується вихід цукру із сировини.
Значне ураження рослин ризоманією спричиняє зниження врожайності на 50% і більше, при цьому цукристість коренеплодів зменшується з 16–18 до 10%.
Біологія
Збудник ризоманії — вірус некротичного пожовтіння жилок буряків (скорочено ВНПЖБ) Beet necrotic yellow vein virus — багатокомпонентний вірус із розділеним геномом у вигляді чотирьох або п’яти РНК, кожна з яких відіграє відповідну роль у процесі репродукування й трансляції вірусу.
Переносник вірусу некротичного пожовтіння жилок буряків — грунтовий плазмодіафоровий гриб Polymyxa betae. Гриб виявлено в грунті всіх країн, де зареєстрована ризоманія буряків. В Україні його знайшли в усіх зонах бурякосіяння.
Гриб Polymyxa betae сам по собі є слабким патогеном для рослин цукрових буряків, але патогенність його стрімко зростає за набуття вірофорності — наявності в ньому вірусу, носієм якого він може стати, якщо розвивається в системно інфікованій ВНПЖБ рослині. В полі хвороба поширюється за допомогою зооспор гриба. В разі вирощування цукрових буряків на інфікованих вірусом ділянках зооспори гриба проникають у кореневі волоски — ризоїди та в епідермальні клітини коренеплоду, після чого він заражується ВНПЖБ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ризоманія — небезпечна вірусна хвороба цукрових буряків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок