Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Озима та інші підгризаючі совки - небезпечні шкідники сільгоспкультур

Озима та інші підгризаючі совки - небезпечні шкідники сільгоспкультур

Назва:
Озима та інші підгризаючі совки - небезпечні шкідники сільгоспкультур
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,57 KB
Завантажень:
76
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Озима та інші підгризаючі совки - небезпечні шкідники сільгоспкультур


В останньому десятилітті агрокліматичні умови та еколого-економічні чинники (виведення з обробітку земель, порушення технологічних процесів вирощування сільськогосподарських культур, скорочення обсягів хімічного та біологічного захисту тощо) сприяли масовому розвитку, значному поширенню та шкодочинності різноманітних комах, передусім, лускокрилих або метеликів: совок, вогнівок, листовійок тощо.
Серед великої родини совок, або нічниць, виділяються найпоширеніші — озима та оклична, які за характером живлення і пошкодження належать до групи підгризаючих совок. В окремі роки ці комахи, передусім, озима совка, здатні масово розмножуватися, заселяти великі площі та завдавати значних пошкоджень культурним рослинам. В Україні чисельніша озима совка, а оклична масово розмножується лише в окремі роки.
У посівах цукрових буряків, соняшнику, овочевих, інших просапних, озимих культур, передусім, у господарствах Лісостепу, подекуди Степу (Вінницька, Донецька, Кіровоградська, Київська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська тощо) формуються осередки гусениць цих совок чисельністю 4–10, максимум 20–40, подеколи 100 і більше екземплярів на 1 м2. За такої кількості гусінь совок пошкоджувала 5–38, осередками 70–100% рослин. Подекуди відзначалася загибель рослин озимої пшениці, посіяної на забур’янених чистих і зайнятих парах, де з’являлися “плішини” розміром до сотки.
Озима совка (Agrotis segetum Schiff) є надзвичайно небезпечним багатоїдним шкідником. Гусениці її пошкоджують понад 50 видів рослин. Найбільше шкодять бурякам, соняшнику, кукурудзі, овочевим, іншим просапним культурам, озимим пшениці, житу та ріпаку. Одна гусениця за добу знищує 10–15 молодих рослин буряків, а 13–14 гусениць на одному 1 м2 повністю знищують сходи озимої пшениці.
В Україні совка розвивається у двох поколіннях. Розмах крил у метелика —34–45 мм. Передні крила буро-сірі, інколи блідо-бурі або майже чорно-бурі, з двома темними облямованими плямами посередині крила — меншою круглою і більшою ниркоподібною. Клиноподібна пляма маленька, невиразна. Задні крила у самців білі з темними жилками, у самиць — бурувато-сірі. Яйце кулясте, ребристе, свіжовідкладене — молочно-біле. Доросла гусениця завдовжки до 50 мм, землисто-сірого кольору, з масним блиском, темними повздовжніми смугами. Голова рудувата, потиличний щиток бурий із світлою смугою посередині. Потурбована гусениця закручується у кільце; розвивається у шести віках. Лялечка світло-коричнева, блискуча, завдовжки 16–20 мм.
Зимує озима совка в стадії гусениці старших віків, переважно останнього, шостого, на глибині 18–20 см. Виліт метеликів першого покоління відбувається у ІІ — ІІІ декадах травня за температури повітря ввечері 14–16°С, другого — з половини липня — у серпні. Літають метелики в усіх посівах і необроблених землях. Основна маса їх скупчується на квітучих рослинах, нектаром яких метелики живляться. Для відкладання яєць метелики надають перевагу полям з легким пухким грунтом, з низьким і рідким травостоєм (просапні, овочеві культури), ділянкам, які добре прогріваються.
Яйця відкладають на бур’яни, сухі рослинні рештки та просто на грунт. Одна самиця може відкласти 400–800, а за сприятливих умов погоди та живлення — 2250 яєць. Оптимальні умови для розвитку озимої совки складаються тоді, коли в періоді заляльковування, льоту метеликів і розмноження гідротермічний коефіцієнт (ГТК) = [(Сума опадів х 10) : (Сума активних t°)]) становить 0,9–1,5, а в період розвитку гусениць середньодобова температура 19–25°С.
Метелики та гусениці озимої совки ведуть нічний спосіб життя і харчуються ввечері та вночі, а вдень вони ховаються у поверхневому шарі грунту під грудочками, біля коріння рослин. Гусениці першого покоління пошкоджують буряки, овочеві культури, картоплю, інші просапні культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Озима та інші підгризаючі совки - небезпечні шкідники сільгоспкультур

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок