Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Льон — нова перспектива в родині олійних

Льон — нова перспектива в родині олійних

Назва:
Льон — нова перспектива в родині олійних
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,32 KB
Завантажень:
52
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Льон — нова перспектива в родині олійних


Сільгоспвиробники, яким довелося мати справу з льоном олійним, переконані, що не займатися такою культурою — гріх. Затрати на вирощування льону невеликі, попередник він добрий, а віддача — не гірша, ніж у соняшнику.
Матеріал виник з поєднання даних, наданих наукою (Сергій Заєць, канд. с.-г. наук, співробітник Інституту землеробства південного регіону (ІЗПР) УААН) та виробництвом (Віктор Ніжеголенко, головний агроном ДП ДГ “Асканійське”). Ці дані свідчать, що введення в сівозміни такої культури, як льон олійний, може бути чудовою альтернативою соняшнику, який сьогодні став предметом серйозних зловживань виробничників. Крім того, льон олійний спроможний вписатися в сівозміни лісостепової та поліської зон, значно підвищивши їхню рентабельність.
Найбільшим виробником льону олійного в Херсонській області є державне підприємство “Асканійське”, що в селі Тавричанка Каховського району. “Асканійське” є дослідним господарством запорізького Інституту олійних культур УААН. Льон тут вирощують із 1999 р., розпочавши з 10 га. “То був льон краснодарської селекції, — розповів Віктор Ніжеголенко. — Ми його посіяли доволі пізно, десь 20 квітня, проте результат він дав непоганий — близько 20 ц/га. Культура сподобалася, і пізніше ми перейшли на наші вітчизняні сорти — Дебют, Південна ніч, Айсберг”. В умовах Півдня льон зарекомендував себе культурою посухостійкою, скоростиглою, стійкою до вилягання й розтріскування коробочок. До того ж, культура показала себе добрим попередником під озимину: в “Асканійському” після нього сіяли озиму пшеницю, і вона давала врожайність 40 ц/га на богарі.
Ще одним привабливим моментом у вирощуванні льону є можливість майже ідеального підбору гербіцидів для контролю як злакових, так і широколистих бур’янів.
Господарська цінність. У насінні льону олійного міститься 42–49% жиру, який швидко висихає (йодне число — 175–195 одиниць), утворюючи тонку гладеньку блискучу плівку. Лляна олія містить п’ять жирних ненасичених кислот: олеїнову, лінолеву, ліноленову, пальмітинову і стеаринову. Найкращу оліфу виробляють саме з цієї олії. Її також широко використовують у харчовій, парфумерній, електротехнічній, авіаційній, автомобільній, суднобудівній, металообробній промисловості, миловарінні, медицині.
Льон має велику кормову цінність: у макусі міститься 6–12% жиру і 38% протеїну, а поживність її 1 кг становить 1,2 к.о. Лляний шрот містить низку незамінних амінокислот і не потребує екструзії. Поживність 1 кг полови, що утворюється під час обмолоту льону, містить 0,27 к.о. і 20 г перетравного протеїну.
Але найбільше приваблює льон господарників своєю високою рентабельністю. Ринкова ціна його товарного насіння становить близько 1300 грн/т, тоді як затрати на вирощування є відносно невеликими. Так, за словами Віктора Ніжеголенка, в “Асканійському” в 1 га посіву цієї культури вкладають близько 500 грн, проте врожайність навіть у несприятливі роки одержують не менше 1 т/га (у сприятливому 2004 р. на 300 га посівів мали врожайність 25 ц/га).
У польових дослідах ІЗПР у 1997–2003 рр. середня врожайність насіння льону становила 16,9 ц/га.
Ринок насіння льону на сьогодні ще далеко не заповнений, навпаки, цей товар у дифіциті. Його купують вітчизняні лако-фарбові підприємства, але найголоніші споживачі — усе ж таки міжнародні трейдери. Купуючи товарне насіння, увагу звертають лише на показник засміченості, якогось спеціального аналізу не роблять. Мабуть, вважається, що будь-який вирощений в Україні льон є якісним.
Отже, претендуючи на місце соняшнику в сівозмінах, льон олійний демонструє не меншу прибутковість і перевершує соняшник за низкою інших показників. Зокрема, не потребує ручної праці під час боротьби з бур’янами, не виснажує грунт, є добрим попередником для озимої пшениці. Льон майже не уражується хворобами і не має шкідників.
А тепер розглянемо технологію вирощування цієї культури
Кращими попередниками для льону є озима пшениця, зернобобові, баштанні, картопля, кукурудза МВС та інші просапні культури, після яких поле залишається чистим від бур’янів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Льон — нова перспектива в родині олійних

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок