Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Загроза мишоподібних гризунів озимим зерновим культурам ріпаку

Загроза мишоподібних гризунів озимим зерновим культурам ріпаку

Назва:
Загроза мишоподібних гризунів озимим зерновим культурам ріпаку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,09 KB
Завантажень:
10
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Загроза мишоподібних гризунів озимим зерновим культурам ріпаку


Звертаємо увагу спеціалістів і сільгоспвиробників на актуальну проблему, що зумовлена недбалим використанням землі, яке спричиняє порушення рівноваги між організмами в агроценозах. Ітиметься про гризунів, зокрема мишоподібних, які комфортно почуваються в полях, засіяних культурними рослинами, бо саме тут забезпеченість кормами значно більша, ніж у природних біоценозах.
В Україні налічується 38 видів гризунів. Це ховрахи, пацюки, миші та полівки. Всі вони щороку масово розмножуються й, завдяки високій міграційній здатності, постійно завдають шкоди всім культурам. Крім цього, вони небезпечні в епідеміологічному відношенні як переносники чуми, холери, туляремії, рожі інших хвороб. І саме тому санітарні служби Міністерства охорони здоров’я України контролюють і прогнозують їхній кількісний і якісний стан.
Аналіз розмноження та поширення мишоподібних гризунів за останні 17 років (рисунок) свідчить про динамічність розвитку цих шкідників і їхню стабільну наявність на сільськогосподарських угіддях. Значною мірою появі гризунів сприяють погодно-кліматичні умови.
Так, цьогорічної вегетації агрокліматичні умови були оптимальними для розмноження та накопичення значної кількості мишоподібних гризунів скрізь, а, насамперед, в Лісостепу та Поліссі. Аналіз матеріалів моніторингу, які надходять з областей, свідчить про реальну загрозу пошкодження посівів озимих зернових та ріпаку в осередках Вінницької, Волинської, Житомирської, Київської, Львівської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської областей, де нараховують, в середньому, дві-чотири колонії на гектар, подекуди в Хмельницькій області на посівах пшениці — 20, ріпаку — 35, багаторічних трав — 96 колоній на гектар.
Економічний поріг шкодочинності, за якого слід захищати посіви, становить три-п’ять колоній на гектар. Отже, на окремих площах кількість шкідників перевищує допустимий поріг у два-сім, максимум п’ятнадцять разів. За даними санітарно-епідеміологічної служби Києва, розвиток мишоподібних гризунів активізується. На сільськогосподарських угіддях у розмноженні беруть участь близько 74% самиць, які мають у середньому по п’ять ембріонів. Тож загроза культурним рослинам, висіяним під зиму (а це озимі зернові й ріпак), очевидна.
У Степу розмноження гризунів стримувала цьогорічна посуха. Зі зміною погоди спостерігається й активізація розвитку шкідників. Так, осередки порогової чисельності гризунів зафіксовано в АР Крим, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській інших областях.
Щоб ефективно захистити посіви, слід добре знати видову приналежність та особливості розвитку шкідників. Найнебезпечніші та найпоширеніші в посівах — сірі полівки (звичайна і гуртова), з десяток видів, що мешкають в Україні, та миші (хатня, лісова, польова, курганчикова). Всі вони живляться рослинним кормом, дуже плодючі, здатні мігрувати з одного поля на інше в пошуках їжі.
Нині на озимій пшениці та ріпаку найпоширеніші звичайна полівка та польова й інші види мишей.
Мишоподібні гризуни дуже ненажерливі. Через малі розміри в них слабо розвинута терморегуляційна здатність, тому температура тіла в них нестала й коливається в межах 30...40°С. Для підтримання потрібної температури гризуни змушені споживати багато корму. Понад 70% енергії, одержаної з продуктів харчування, витрачається на підтримання температури тіла. Наприклад, доросла звичайна полівка протягом доби з’їдає соковитого корму 100–350% від маси свого тіла, тоді як корова — лише 4,8 відсотка.
З огляду на нестабільну температуру тіла в гризунів дуже мінлива активність життєвих процесів. Швидкість росту, розвитку, споживання корму — все їхнє життя залежать від температури. Всі особливості фізіології окремих груп і видів гризунів і їхня поведінка склалися під впливом температури й вологості середовища й спрямовані на подолання його несприятливих впливів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Загроза мишоподібних гризунів озимим зерновим культурам ріпаку

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок