Головна Головна -> Реферати українською -> Технологія виробництва -> Закономірності розвитку рослинних ценозів

Закономірності розвитку рослинних ценозів

Назва:
Закономірності розвитку рослинних ценозів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,29 KB
Завантажень:
151
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Закономірності розвитку рослинних ценозів


Який агроценоз є оптимальним? Оптимальним агроценозом (з погляду його структури) є той, в якому на 1 м2 поверхні грунту припадає 4 м2 площі листкової поверхні (листовий індекс ЛІ = 4). За таких параметрів фотосинтетично активна радіація (ФАР) сонця буде максимально поглинатися пігментами рослин і перетворюватися на органічні речовини (продукти фотосинтезу).
При цьому грунт буде повністю екранований листям, тобто проективне покриття (ПП) становитиме 100%. За такого ПП пряма сонячна радіація не попадатиме безпосередньо на грунт, і це є основною вимогою, до якої повинен прагнути кожен виробник рослинницької продукції. Дотриматися її не так просто, як може здатися з першого погляду. Тому агроном повинен насамперед вжити всіх заходів для того, щоб на момент досягнення рослинами визначальних фаз розвитку (для колосових культур це — початок трубкування, для кукурудзи — початок викидання волоті, для соняшнику — утворення кошика) посіви мали добре розвинутий листковий апарат (ЛІ в межах — 3,5–4), а грунт під рослинами був повністю екранований листям (тобто ПП = 100 %).
Чи вдасться досягнути максимальної продуктивності в подальшому розвитку рослин, залежатиме від кількості поживних речовин, що були на цьому полі та від того, яку стратегію підживлення посівів буде обрано. Розраховуючи потреби рослин в елементах живлення, слід пам’ятати, що споживання їх рослинами значною мірою залежить від того, звідки вони надходять (з грунту, органічних або мінеральних добрив) та способу внесення.
Взаємодія в системі “грунт — рослина — повітря”
Під час досліджень виявлено, що сонячна енергія відіграє не тільки позитивну роль, а й негативну. Саме про негативний вплив сонця на агроценоз і піде наша подальша розмова.
Розглянемо систему “грунт — рослина – повітря”. Сонячна енергія, що потрапляє на відкритий чорнозем, поглинається ним майже так само, як і абсолютно чорним тілом (АЧТ). У сонячний день, внаслідок такого високого поглинання, відкрита поверхня гранту нагрівається майже до 70°С, при цьому близько 97% накопиченої енергії грунт випромінює в простір у вигляді теплової енергії. Таке явище (нагрівання навколишнього середовища) спостерігається в сонячну погоду передусім на полях з погано розвинутими посівами (з малим ПП). Як наслідок, нагріваються рослини, до того ж, чим вони ближче до перегрітого грунту, тим більша негативна дія на них цієї теплової енергії. В такому разі можна сказати, що рослини “попали на розжарену сковорідку”.
Рослини самостійно можуть протидіяти такому впливу тільки одним способом: охолоджувати себе шляхом підвищення інтенсивності транспірації води. Кількість води, яку випаровує зріджений рослинний ценоз у спекотний день, в 4–5 разів більша, ніж цей показник у ценозу з 100% ПП. Тому зріджені посіви частіше, раніше та на триваліший час потрапляють у стресову ситуацію. Такі дані були одержані під час проведення багатьох дослідів із використанням інфрачервоних радіометрів, теплових сканерів і тепловізорів при вивченні процесів енергомасопереносу в системі “грунт — рослина — повітря”.
Кілька слів про те, що таке температурний стрес рослин та які умови його формування. Добре забезпечена вологою здорова рослина в сонячний жаркий день здатна охолодити себе за рахунок транспірації води на 8–10°С нижче, ніж температура повітря. Початком температурного стресу є ситуація, коли температура рослини наближається до температури повітря, а якщо температура рослини рівна чи навіть вища за температуру повітря, — то це вже стрес безумовний. У степовій зоні України явища температурного стресу можуть спостерігатися вже з 10-ї години ранку та тривати майже до заходу сонця. Наглядно це виражається у в’ялості та обвисанні листя.
Наслідки негативного впливу температурного стресу на продуктивність посівів колосових можна оцінити, розглянувши останню колонку в таблиці 1 (врожайність у посушливі роки).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Закономірності розвитку рослинних ценозів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок