Головна Головна -> Реферати українською -> Твори -> Образи ватажкiв гайдамацького руху в поемi Тараса Шевченка "Гайдамаки"

Образи ватажкiв гайдамацького руху в поемi Тараса Шевченка "Гайдамаки"

Назва:
Образи ватажкiв гайдамацького руху в поемi Тараса Шевченка "Гайдамаки"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,54 KB
Завантажень:
84
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Образи ватажкiв гайдамацького руху в поемi Тараса Шевченка "Гайдамаки"
Поема Тараса Шевченка "Гайдамаки" змальовує картину селянського повстання 1768 року, вiдомого в iсторiї пiд назвою Колiївщина, приводом до якого були знущання конфедератiв над населенням Правобережної України. Почавшись у районi Чигирина, воно швидко поширилося майже на всю Київщину i частково на Подiлля й докотилося до Уманi. На його чолi спочатку стояв запорожець Максим Залiзняк, але потiм до нього приєднався уманський сотник Iван Гонта. Таким є iсторичне пiдгрунтя шевченкiвської поеми.
Але не слiд забувати, що письменник зображує iсторичнi подiї iнакше, нiж це роблять iсторики. Замiсть фактiв на перший план виходять художнi узагальнення, те саме стосується й образiв ватажкiв - героїв поеми. Завдання поета не в тому, щоб якнайдостовiрнiше вiдтворити портрети реальних iсторичних осiб, а в тому, щоб з їх допомогою висловити власнi думки з приводу iсторичної подiї, хоча вiдомо, що образи Залiзняка i Гонти надихали Шевченка змалку, з тих часiв, коли вiн слухав пiснi кобзарiв, у тому числi присвяченi Колiївщинi. Зрозумiло, чому вони постають у поемi зромантизованими та у дечому зiдеалiзованими.    
Лiта орел, лiта сизий
   Попiд небесами,
   Гуля Максим, гуля батько
   Степами, лiсами.
I образ, i стиль зображення Шевченко запозичує у народної пiснi, пiдкреслюючи народнiсть Залiзняка, який:   
воює, i гарцює
   З усiєї сили.
Залiзняк змальовується як цiлiсна особистiсть, що живе лише однiєю метою, проте це не заважає йому спiвчувати простим людям (наприклад Яремi) i взагалi бути близьким до них, за що гайдамаки називають його "батьком". Вiн вмiє не лише битися, а й вчасно пiдбадьорити гайдамакiв, пiдтримати їхнiй бойовий дух. Його образ - образ улюбленця народу, "громади в сiряках". Ярема, виведений в поемi саме як представник цього народу, символiчно стає Залiзняковi за сина:    
Придбав Максим собi сина
   На всю Україну.
   Хоч нерiдний син Ярема,
   А щира дитина.
та й iншi повстанцi кажуть про Залiзняка: "У нас один старший - батько Максим".
Дещо iншими фарбами змальовується образ другого народного ватажка - Iвана Гонти. Вiн суворiший i трагiчнiший, основна риса, що пiдкреслюється в ньому - майже фанатична вiрнiсть присязi та справi помсти. Узявши в руки "священого ножа", щоб рiзати ворогiв, Гонта вже нi перед чим не зупиняється. Вiн сам, власними руками, вбиває навiть своїх дiтей.    
Поцiлуйте мене, дiти,
   Бо не я вбиваю,
   А присяга.
- каже Гонта. Але, хоча його рука й не здригнулася, це вбивство вiн переживає дуже тяжко i повертається потiм, щоб поховати своїх дiтей.
Iсторичнi джерела, до речi, цього факту не пiдтверджують: цим епiзодом Шевченко пiдкреслює глибину ненавистi українського народу до загарбникiв та його готовнiсть пiти на будь-якi жертви в iм'я визвольної боротьби.
Кроком вiд романтизацiї до реалiзму є подання образiв Залiзняка i Гонти саме як "отаманiв... кривавого дiла". Шевченко не зупиняється перед зображенням рiзанини та кривавих розправ. У цьому проявляється його вiрнiсть вiдтворенню духу епохи. Але поет зовсiм не засуджує своїх героїв за жорстокiсть - в його зображеннi вона була єдино можливою i справедливою вiдповiддю не менш жорстоким поневолювачам.    
Сумно, страшно, а згадаєш -
   Серце усмiхнеться.
Цi два рядки вичерпно характеризують думку Шевченка стосовно зображуваної епохи.
А особисте ставлення поета до ватажкiв народного повстання, що розкривається дуже короткими, але найголовнiшими для шевченкiвсь кого розумiння їхнiх образiв характеристиками, можна побачити у лiричному вiдступi ("Гомонiла Україна..."): Гонта для нього насампе ред "мученик праведний", тодi як Залiзняк - "душа щира".
Саме такими полюбив цi образи автор, i саме такими вони постають перед читачами. Народ не повинен забувати своїх героїв, як забув, де знаходяться їхнi могили.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Образи ватажкiв гайдамацького руху в поемi Тараса Шевченка "Гайдамаки"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок