Головна Головна -> Реферати українською -> Українознавство -> Біографія ЄВСТАФІЯ ГОГОЛЯ – козацького полковника

Біографія ЄВСТАФІЯ ГОГОЛЯ – козацького полковника

Назва:
Біографія ЄВСТАФІЯ ГОГОЛЯ – козацького полковника
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,23 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Народився Євстафій (Остап) десь на початку переломного для історичних доль багатьох європейських народів XVII ст. На жаль, його молоді роки залишилися поза увагою середньовічних літописців. Знаємо лише про те, що напередодні 1648 р. він був ротмістром «панцерних» козаків у польському війську, яке дислокувалося в Умані під керівництвом С.Калиновського. Однак, як тільки розпочалися бойові дії між козацькою та польською арміями, ротмістр Гоголь разом з підлеглим відділом важкої кавалерії переходить на бік повстанців.

Незважаючи на відсутність повноцінної джерельної бази про перші роки формування молодої козацької держави, полковник Є. Гоголь робив все можливе для створення національних адміністративно-військових інституцій на українських землях, що етнічно межували з Польщею. У березні 1649 р. довелося проявити неабиякі організаторські здібності для формування загонів з подільських селян і міщан в районі Подністров'я.

Блискуча у військовому відношенні перемога гетьмана Б.Хмельницького над поляками під Батогом (22-23 травня 1652 р.) викликала масове повстання українців на Поділлі. У зв'язку з цим гетьман наказав Гоголю звільнити даний реґіон від присутності польської шляхти, що той успішно виконав - у кінці серпня тут знову встановилися українські владні структури. Наприкінці 1653 р. Є. Гоголь вже отримав керівництво над Подністрянським (Могилівським) полком. У період з 1653 р. по 1657 р. Гоголь виконує найважливіші доручення Б. Хмельницького у західному регіоні України.

Після смерті великого гетьмана козацька старшина почала розколюватися на різні, протилежні за політичними поглядами, угруповання. В жовтні 1657 р. гетьман І. Виговський з генеральною старшиною, куди входив і полковник Є. Гоголь, укладає т.зв. Корсунський договір України зі Швецією, де проголошувалося «Військо Запорозьке за народ вільний і нікому непідлеглий». Але на стабілізацію політичного становища в Україні цей договір вже вплинути не міг.

Влітку наступного року козаки Гоголя намагалися вигнати московські підрозділи з Києва та Василькова. Укладення гадяцької угоди (16.09.1657) між Річчю Посполитою та Україною Є. Гоголь не підтримує. Тому гетьман І.Виговський з допомогою уманського полковника М. Ханенка розбиває війська могилівського та подільського полковника під мурами Могилева. Поразка змушує перейти Гоголя на бік гетьмана, взяти участь у його битвах з російським воєводою Шереметьєвим.

Польська шляхта ніяк не могла погодитись з тим, що у геополітичному просторі Південно-Східної Європи виникла незалежна держава. Об'єднане польсько-татарське вісімнадцятитисячне військо на чолі з коронним гетьманом С. Потоцьким у січні 1660 р. оточило Могилів, на допомогу подільському полковнику Гоголю прийшли частини під керівництвом уманського полковника М. Ха-ненка та миргородського К. Андреєва. Є. Гоголь успішно керував діями могилівської залоги, а також згідно з словами літописця «на вилазках польських людей і татар побили багато».

Поступово Є. Гоголь схиляється до підтримки тієї частини старшини, яка наполягала на веденні переговорного процесу з урядовими колами Польщі за утвердження автономної української республіки в межах Речі Постолитої. Влітку того ж року його полк взяв участь у Чуднівському поході, результатом якого стало підписання між поляками і українцями Слободищенського трактату. Стосовно до дій гадяцької комісії по виконанню одноіменного договору полковник Є. Гоголь був нобілітований. На вальному сеймі 1661 р. йому та ще 31 представнику козацької верхівки надали права польської шляхти.

З початком 1664 р. на Правобережній Україні спалахнуло повстання проти польської влади і гетьмана П.Тетері, яким керували Судима, С. Височан та І. Сірко. Велику підтримку надавав їм І. Брюховецький, який бажав поширити свою владу на правобережній землі. Є. Гоголь спочатку підтримує повсталих. Після того, як польські війська розпочали наступ на Брацлавщину, він разом зі своїм полком переходить з Могилева до Брацлава й там укріплюється. Але невдовзі під натиском королівської армії полковник не витримує і переходить на бік противника. Однією з причин цього переходу була та обставина, що коронний гетьман С. Потоцький захопив у Львові двох синів Гоголя. Саме тому у вересні 1664 р. Подільський полковник змушений був визнати протекцію польського монарха.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Біографія ЄВСТАФІЯ ГОГОЛЯ – козацького полковника

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок